Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - PD/415-2/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2006, sygn. PD/415-2/2006, Urząd Skarbowy w Staszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu złożonego wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny postanawia uznać stanowisko strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w zakresie której świadczy Pan usługi ogólnobudowlane. Przez miesiące: wrzesień i październik 2004 roku dla Pana firmy świadczyła usługi firma - Roboty Ogólnobudowlane - jako podwykonawca. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Referat ds. Kontroli Podatkowej w Pana zakładzie, stwierdzono, iż w/w firma została wykreślona z rejestru podatników od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 roku, o czym informacji Pan nie posiadał. W związku ze świadczeniem usług w/w firmy poniósł Pan koszty.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan czy jest Pan zobowiązany do sporządzenia korekty zeznania rocznego PIT-36 za 2004 rok, spowodowanej zmniejszeniem kwot kosztów zaewidencjonowanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dotyczących września i października 2004 roku

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż skoro poniósł Pan koszty i należność podwykonawcy zapłacił Pan w całości, to nie powinien Pan dokonywać korekty zeznania PIT-36 za 2004 rok.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Na podstawie § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Natomiast zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są: faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach. Przepisami regulującymi powyższe warunki jest:
1. w zakresie dowodów w postaci rachunków:
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (obowiązywało do 31.08.2005 r.),
- rozporządzenie Ministra Finansów dnia 22.08.2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach, opublikowane w Dz. U. Nr 165, poz. 1373, (obowiązuje od 1.09.2005 r.),
2. w zakresie dowodów w postaci faktur VAT: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Tak więc aby uznać poniesiony wydatek za koszty uzyskania przychodu, podatnik powinien faktycznie wydatek ponieść, wykazać jego związek z uzyskanym przychodem oraz przedstawić dowód poniesienia wydatku, odpowiadający wymaganiom przewidzianym w powołanym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz istniejący stan faktyczny, jeżeli jest Pan w stanie wykazać, iż zdarzenia gospodarcze, których dotyczą faktury faktycznie miały miejsce, to wydatki te stanowią podstawę do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Staszowie