D E C Y Z J A - Interpretacja - PD-3/41170-58/2006/L

shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.09.2006, sygn. PD-3/41170-58/2006/L, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku ze zm.) w związku z zażaleniem wniesionym za pośrednictwem poczty dnia 19 lipca 2006 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta Nr PD-3/415-42/06 z dnia 30 czerwca 2006 roku (doręczone Stronie dnia 13 lipca 2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznychodmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji, ponieważ zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

UZASADNIENIE

Jak wynika z akt sprawy, zwrócił się Pan pismem z dnia 15 marca 2006 roku (data wpływu do U.S. - 30 marca 2006 roku) do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia wydatku na zakup komputera do kosztów uzyskania przychodów w rocznym zeznaniu PIT-38. Komputer został zakupiony w roku 2004 w celu dokonywania zakupu i sprzedaży akcji spółek notowanych na GPW w Warszawie za pośrednictwem internetu celem osiągnięcia dochodów z tytułu odłatnego zbycia papierów wartościowych. Potrzeba zakupu komputera, jak to zostało przedstawione we wniosku, wynikała z sytuacji, iż posiadany dotychczas komputer nie spełniał wymagań potrzebnych do używania internetowego systemu obsługi rachunku inwestycyjnego w ... "...".
Zdaniem Pana wydatek na zakup komputera należy zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku, poz. 176 ze zm.) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże nadmienia Pan, iż w złożonym zeznaniu rocznym PIT-38 wykazał Pan przychody i koszty uzyskania przychodów na podstawie informacji otrzymanej z ... Domu Maklerskiego, nie uwzględniając innych kosztów z tytułu zbycia papierów wartościowych.

W dniu 30 czerwca 2006 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta wydał postanowienie Nr PD-3/415-42/06, stwierdzając iż stanowisko przedstawione w Pana wniosku jest nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego wydatek związany z nabyciem komputera do składania zleceń przez internet nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W dniu 19 lipca 2006 roku złożył Pan za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie na postanowienie organu pierwszej instancji. W złożonym zażaleniu podtrzymał Pan swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie, prosząc o ponowne rozpatrzenie swojego wniosku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po przeanalizowaniu akt sprawy nie znajduje podstaw do zmiany stanowiska zajętego przez organ pierwszej instancji.
Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.
Z zapisu powołanego wyżej przepisu wynika, iż ustawodawca zrezygnował z enumeratywnego wyliczenia kosztów uzyskania przychodów z poszczególnego źródła na rzecz ogólnej definicji tego pojęcia z określeniem tych wydatków, które kosztów uzyskania przychodów nie stanowią. Zatem, aby określony wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów musi mieć on wpływ na osiągane przez podatnika przychody, tzn. musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kosztami uzyskania przychodów są wydatki możliwe do powiązania z konkretnym przychodem, który powstał lub mógł powstać. Z tego też względu każdy przypadek poniesienia określonego wydatku z zamiarem uzyskania przychodu noszący cechę celowości - poza przypadkami wymienionymi w art. 23 ustawy - powinien być uznany za koszt uzyskania przychodu. Zatem każdy poniesiony wydatek musi być ściśle związany z uzyskaniem przychodu.
Biorąc pod uwagę powyższe, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione następujące warunki:
- wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z uzyskanym przychodem,
- poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodu musi być udokumentowane,
- wydatek nie może być objęty zakresem art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.
W świetle powyższego podatnik celem zaliczenia poniesionego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów powinien wykazać i udokumentować związek poniesionego wydatku z przychodem oraz to, że jego poniesienie miało wpływ na ten przychód. Istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest, więc wykazanie związku przyczynowo - skutkowego między wydatkiem, a przychodem.
Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych można podzielić na dwie grupy:
- koszty bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz
- koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa powyżej nie wymieniają wśród kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem komputera. W przypadku komputera (tym bardziej podłączonego do sieci internet) mamy do czynienia z jego bardzo szerokim zastosowaniem i różnymi możliwościami wykorzystania. Dlatego nie można stwierdzić w sposób nie budzący wątpliwości, że wydatki związane z zakupem komputera dotyczą wyłącznie korzystania z komputera dla potrzeb obrotu papierami wartościowymi. Zatem wydatek związany z nabyciem komputera nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu osiąganych ze sprzedaży papierów wartościowych.
W myśl art. 30b ust. 1 w/w ustawy (w brzmieniu obowiązującym w roku 2004), od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...), podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem tym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonych na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy).
Zatem po zakończeniu roku podatkowego (zgodnie z art. 30b ust. 6 w/w ustawy), był Pan obowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-38, wykazać dochody uzyskane w roku 2004 z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (uwzględniając koszty uzyskania przychodów bez wydatku na zakup komputera) oraz obliczyć należny podatek dochodowy.
Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor tut. Izby potwierdza stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, iż wydatek na zakup komputera nie stanowi kosztu uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w rozliczeniu rocznym PIT-38.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku postępowania.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.

Izba Skarbowa w Krakowie