P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDG/415-38/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2006, sygn. PDG/415-38/06, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacjapodatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późń.zm.) oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, poz.176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. stwierdza, że przedstawionewe wniosku z dnia 22.05.2006r. stanowisko Pani w przedmiocie, iż datą powstania przychodu z tytułu uzyskania prowizji z dokonywanych czynności ubezpieczenia jestdzień wystawienia rachunku- jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 22.05.2006r. złożony został w tutejszym Urzędzie wniosek , o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcydotyczące zagadnienia, że datą powstania przychodu z tytułu uzyskania prowizjiz dokonywanych czynności ubezpieczenia jest dzień wystawienia rachunku.

Na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń.zm.)- stosownie do jej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na żądanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika że prowadzi Pani wspólnie z synem działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w zakresie ubezpieczeń. Zawarła Pani umowy z towarzystwami: PZU,Generali, PTU,WARTA,UNIQA i inne, do których w ciągu tygodnia po zakończeniu każdego miesiąca przesyła Pani rozliczenia dotyczące przeprowadzonych usług i po zaakceptowaniu tych rozliczeń towarzystwa ubezpieczeniowe wystawiają zestawienie, na podstawie którego może Pani wystawić rachunek za ubiegły miesiąc.

Po dokonaniu analizy akt sprawy oraz przepisów mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie zauważa się , co następuje:

Zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr14, poz. 176 z 2000r. ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przepis powyższy ustanawia zasadę, iż o powstaniu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej decyduje nie faktyczne otrzymanie świadczenia, lecz fakt, iż świadczenie to staje się należne.Za moment powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca,w którym nastąpiło wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty,lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach ( art.14 ust.1c pkt 1-3).

Art.14 ust.1f tej ustawy przewiduje,jeżeli podatnik :
-jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku , oraz
-prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów , oraz
-ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisamiza datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona...

Posiadany materiał wyjaśniający pozwala na stwierdzenie, że wykonywane przez Panią usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego są zaliczane do działalności gospodarczej,że w ciągu tygodnia po zakończeniu każdego miesiąca sporządza Pani i przesyła do towarzystw ubezpieczeniowych zestawienia usług, które są sprawdzane, i akceptowane i dopiero zwracane a które są podstawą do wystawienia rachunku- przychód powstaje w dniu wystawienia rachunku .

W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku uznać należy za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jestona wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim