P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/429/62/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2006, sygn. 1432/IPdg2/415/429/62/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a §1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 09.03.2006r / data wpływu do urzędu / w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika z wniosku planuje Pan objęcie udziałów w spółce z o.o., która zostanie przekształcona w spółkę komandytową, zaś Pan zostanie komandytariuszem tej spółki.
W skład majątku spółki z o.o. wchodzą akcje spółki akcyjnej, które z chwilą przekształcenia spółki z o.o. będą stanowiły składniki majątkowe spółki komandytowej. Źródłami przychodów spółki komandytowej będą;
- odsetki z rachunku bankowego,
- dywidenda otrzymana od spółki akcyjnej,
- przychody z tytułu świadczenia usług doradczych,
- przychody ze sprzedaży akcji,
Pana przychody, uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej będą określane proporcjonalnie do przysługującego Panu prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Do opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej wybierze Pan 19% podatek liniowy.

Mając na uwadze to, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, bowiem podatnikami będą jej wspólnicy, przychód jaki Pan uzyska z tego udziału będzie pochodził z różnych źródeł.

Wobec powyższego pyta Pan, jak powinien być opodatkowany uzyskany przez Pana przychód/dochód.

Pana zdaniem przychody uzyskiwane przez spółkę komandytową, jako pochodzące z różnych źródeł będą podlegały opodatkowaniu według zasad określonych dla;
- przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych w przypadku dywidend , odsetek od udzielonych przez spółkę pożyczek oraz przychodów ze sprzedaży akcji
- przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku przychodu za świadczone przez spółkę usługi doradcze oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym spółki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznał Pana stanowisko w sprawie za nieprawidłowe ponieważ:
- spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą .
- nie posiada osobowości prawnej. Brak osobowości prawnej przesądza o tym, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co wynika z przepisu art.1 ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r nr.54 poz.654 ze zm.)
- spółka komandytowa nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r nr 14 poz. 176 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych.

Wobec powyższego bezzasadne jest kwalifikowanie przychodów spółki komandytowej do źródeł wymienionych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że spółka akcyjna dokonująca wypłaty dywidendy i innych należności z tytułu udziału w zyskach akcjonariuszowi, będącemu spółką komandytową nie ma podstaw prawnych jako płatnik do naliczania i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną określa się u każdego ze wspólników proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Z ustępu 2 tego artykułu wynika, że zasadę tę stosuje się do kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym wspólnik spółki komandytowej, mający udział w zysku tej spółki realizuje przychód tylko z jednego źródła spośród wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o pdof, mianowicie z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochodem z działalności gospodarczej jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z tej działalności. Wynika to z przepisu art. 9 ust. 2 ustawy o pdof. Zgodnie z przepisem art. 24 ust. 1 ustawy o pdof u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe /na spółce komandytowej ciąży taki obowiązek/ za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego do wyliczenia dochodu uzyskanego przez wspólnika spółki komandytowej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej przyjmuje się przychody i koszty uzyskania przychodów wynikające z ksiąg w wysokości proporcjonalnej do posiadanych udziałów.

Podatnicy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mają prawo wybrać sposób opodatkowania określony w art. 30 c ustawy o pdof ( 19% podatek liniowy ) co wynika z przepisu art. 9 a ust. 2 tej ustawy.

Wobec powyższego, stanowiska Strony, przedstawionego we wniosku nie można uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 09.03.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany