POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1-415/6/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.08.2006, sygn. DP1-415/6/06, Urząd Skarbowy w Lubartowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3 lipca 2006 r. informuje, że stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w P. indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 3 lipca 2006 r. zwrócili się P. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości zgodnie z przepisami art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z informacji zawartej w piśmie i dołączonych dokumentów wynika, iż jesteście Państwo posiadaczami nieruchomości położonej w mieście L. składającej się z działki oznaczonej nr x i posadowionego na niej budynku - hali produkcyjnej. Własność składników w/w nieruchomości nabyli P. dwoma umowami:

  • aktem notarialnym Rep. A nr x z dnia 19 kwietnia 1996r. - umową sprzedaży, którym nabyliście prawa do budynku hali produkcyjnej ze wszystkimi instalacjami, wszelkie prawa wynikające z posiadania projektowanych działek gruntu a, b, c, d, e i f (stanowiących własność Skarbu Państwa) i działek g (stanowiącej własność spadkobierców osoby fizycznej) od syndyka masy upadłości "XXX".
  • aktem notarialnym Rep. A nr y z dnia 15 października 2001r. - umową przeniesienia własności, którym nabyliście własność działki oznaczonej nr h (powstałej w wyniku podziału geodezyjnego działek od nr i do nr j oraz w wyniku zmian w ewidencji gruntów polegającej na połączeniu podzielonych działek i nadaniu im nowych numerów) - działka ta stanowi plac manewrowy, drogę oraz grunt zajęty pod budynek (zakupiony wyżej opisanym aktem) od Gminy Miasta L.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego zadali P. pytanie: czy podatkowi dochodowemu od osób fizycznych będzie podlegała wartość całej transakcji sprzedaży, czy jedynie wartość gruntu.

Zawierając we wniosku swoje stanowisko w sprawie, uważacie Państwo, że w przypadku sprzedaży w/w nieruchomości, podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie podlegała jedynie wartość gruntu a nie całej transakcji sprzedaży.

Ustosunkowując się do postawionego pytania tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że źródłem przychodów jest sprzedaż z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawa wskazana wyżej nie zawiera definicji nieruchomości. W tej sytuacji należy się odnieść do przepisów art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), z którego wynika, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swojej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Od tej ogólnej zasady przepisy szczególne przewidują wyjątki. W pewnych bowiem wypadkach niektóre trwale z gruntem związane budynki lub ich części stanowią lub mogą stanowić odrębny od gruntu przedmiot własności. Takie budynki i ich części są także nieruchomościami, które w odróżnieniu od nieruchomości gruntowych określa się jako nieruchomości budynkowe.

Nabycie prawa tylko do budynku - hali produkcyjnej nastąpiło 19 kwietnia 1996r., zatem właścicielami "nieruchomości budynkowej" jesteście już Państwo przez okres dłuższy niż pięć lat. Natomiast własność działki na której posadowiony jest w/w budynek nabyliście 15 października 2001r. zatem właścicielami "nieruchomości gruntowej" nie jesteście Państwo przez okres dłuższy niż pięć lat, gdyż bieg pięcioletniego terminu wyliczongo zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpoczął się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie gruntu.

Mając na uwadze powyższe, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że przedstawione przez wnioskodawców stanowisko jest prawidłowe.

Przedstawiona interpretacja dotyczy aktualnego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (wnioskodawcy), jednakże w myśl art. 14b § 2 tej ustawy wiąże organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, stosownie do art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Lubartowie