P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/429/70/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. 1432/IPdg2/415/429/70/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a, 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 12.05.2006r. zwróciła się Pani, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ulegnie likwidacji w ciągu najbliższych miesięcy.
W związku z likwidacja osoby prawnej Wspólnicy otrzymają zwrot udziałów w wysokości wyższej o kilka procent od wartości wniesionych udziałów. Wniesione udziały zostały w całości pokryte gotówką.
Majątek likwidowanej spółki to wyłącznie środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym pochodzące z opłaconych udziałów oraz odsetki bankowe, pomniejszone o wydatki bieżącej działalności i zapłacone podatki.

Treść pytania:
Jak należy ustalić podstawę opodatkowania dla rozliczenia się z otrzymanych pieniędzy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

Stanowisko podatnika:
Pani zdaniem, dochodem do opodatkowania będzie nadwyżka pomiędzy wartością majątku zwróconego udziałowcom w związku z likwidacją spółki z o.o. nad wartością nominalną wniesionych przez nich wkładów do tej spółki. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Art. 24 ust. 5 ustawy pdof stanowi, że dochodem / przychodem / z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód /p rzychód / faktycznie uzyskany z tego udziału.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany:
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. / źródłem przychodów są m. in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c cytowanej ustawy uważa się dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały / akcje / w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki.

Jak wynika z treści przepisu art. 24 ust 5 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem / przychodem / z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód / przychód / faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Od wymienionego dochodu / przychodu / pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania co wynika z art. 30 a ust. 1 pkt 4 oraz ust.6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak z powyższego wynika płatnik winien pobrać zryczałtowany podatek od całej kwoty wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z o.o.
Wynika to z faktu zaliczenia przez ustawodawcę wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4c ww. ustawy.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany