Decyzja - Interpretacja - BI/415-0735/05

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.07.2006, sygn. BI/415-0735/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po dokonaniu weryfikacji, wydanego na wniosek Państwa postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 21 lipca 2005r. Nr WP/415 - 075/05 zawierającego, pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego przy jednoczesnej konwersji wierzytelności powstanie dla wspólników spółki z o.o. przychód podlegający opodatkowaniu.

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 25 kwietnia 2005r. - Podatnicy - małżonkowie reprezentowani przez radcę prawnego zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego przy jednoczesnej konwersji wierzytelności powstanie dla wspólników spółki z o.o. przychód podlegający opodatkowaniu.

Podatnicy są wspólnikami (udziałowcami) spółki z o.o. posiadając jednocześnie wobec tej spółki wierzytelności w postaci wyemitowanych przez nią obligacji oraz przysługującymi im z tego tytułu odsetek jak również w postaci odsetek od udzielonych spółce pożyczek. Wspólnicy zamierzają podnieść wysokość kapitału zakładowego spółki, ale bez utworzenia nowych udziałów, a jedynie zwiększenia wartości nominalnej posiadanych udziałów. Powyższe nastąpi na skutek jednostronnego oświadczenia woli poprzez zaliczenie wierzytelności na wzrost kapitału zakładowego (wzrost wartości udziałów wspólników).

Zdaniem wnioskujących podatników przychód do opodatkowania powstanie w momencie sprzedaży tych udziałów.

Postanowieniem z dnia 21 lipca 2005r. Nr WP/415 - 075/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego "na dzień konwersji zobowiązań po stronie udziałowca wartość udziałów odpowiadająca spłaconym odsetkom stanowi przychód zarówno w przypadku, kiedy udziałowcem jest osoba prawna (...) jak i w przypadku, gdy jest nim osoba fizyczna (art. 17 pkt. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych), z tym że osoba fizyczna od powyższych dochodów płaci zryczałtowany podatek w wysokości 19%".

Jednakże Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Źródłem przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Zakres przedmiotowy tego źródła określa art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

  1. odsetki od pożyczek,
  2. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
  3. odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,
  4. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  5. a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
    b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
    c) podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
    d) wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,
  6. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c,
  7. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  8. a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
    b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
  9. przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
  10. przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,
  11. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,
  12. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

W zakres tego źródła przychodów wchodzą zatem przychody, które powodują powstanie obowiązku podatkowego w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji - zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. oraz przychody należne (art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 cyt. ustawy).

W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. konwersją wierzytelności, która polega na zamianie wierzytelności udziałowców spółki z o.o. (tj. obligacji i odsetek) wobec spółki na wzrost wartości posiadanych udziałów. W efekcie powyższego dochodzi do następujących zdarzeń na gruncie prawno - podatkowym:

  1. po stronie dłużnika, czyli spółki z o.o. - wygaśnięcie długu (i podwyższenie kapitału zakładowego);
  2. po stronie wierzyciela, czyli udziałowca - umorzenia należnych wierzytelności (i podwyższenia wartości posiadanych udziałów).

W zakresie skutków podatkowych po stronie udziałowców stwierdzić należy, co następuje:

  1. odnośnie odsetek.

  2. obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania odsetek powstaje tylko w przypadku postawienia ich do dyspozycji lub wypłaty, a z taką okolicznością w tej sytuacji nie mamy do czynienia. Powyższe potwierdza także treść art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zgodnie z którym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych. Stąd też z tego tytułu - wbrew stanowisku Naczelnika Urzędu Skarbowego - nie powstanie obowiązek podatkowy.
  3. odnośnie podwyższenia wartości udziałów:

  4. zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. po stronie podatnika powstaje obowiązek podatkowy, ale tylko w przypadku objęcia nowych udziałów w zamian za wkład niepieniężny. W tym przypadku nie doszło do objęcia nowych udziałów, ale podwyższenia wartości tych, którymi udziałowcy już dysponowali. Zatem wartość dotychczas posiadanych przez podatników udziałów ulegnie powiększeniu, a to nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.

Obowiązek podatkowy powstać może dopiero w momencie sprzedaży udziałów, których wartość została podwyższona - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w Gdańsku