POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO-IS/4151/4/EŻ/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2006, sygn. PO-IS/4151/4/EŻ/06, Urząd Skarbowy w Głubczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) oraz art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), w odpowiedzi na pisemny wniosek Pani z dnia 07.03.2006r. ( data wpływu 14.03.2006r. ) o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego windywidualnej sprawie czy należna ulga za używanie samochodu osobowego związana z dowozem dzieci na zabiegi rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 2.280zł., czy jest to kwota podwojona ze względu na dwoje dzieci niepełnosprawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach, po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisówustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: podatniczka informuje, że ma na utrzymaniu dwoje dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i dowozi je na zabiegi rehabilitacyjne własnym samochodem.

Zdaniem podatniczki, przysługuje jej dwukrotny limit odliczenia z tytułu poniesienia wydatków na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne dwojga dzieci tzn. w wysokości 4.560,00zł.

UZASADNIENIE

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach informuje jak niżej:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z póz. zmn. ) podstawę obliczenia podatku, stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne . W myśl przepisu art. 26 ust. 7a pkt 14 w.w ustawy za wydatki, o których mowa w w.w przepisie, uważa się między innymi wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność ( współwłasność ) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do Ilub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280zł.

Zgodnie z art. 26 ust. 7b w.w ustawy wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane ( dofinansowane ) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszuświadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane ( dofinansowane ) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną ( dofinansowaną ) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Prawo do tej ulgi przysługuje Pani, gdy spełnione są następujące przesłanki:

-dzieci posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,

-samochód osobowy jest własnością rodziców,

-dzieci dowożone są samochodem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach, mając na względzie jednoznaczną treść art. 26 ust. 7a pkt 14 w.w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż stanowisko Podatniczki, że przysługuje jej dwukrotny limit odliczenia w roku podatkowym z tytułu poniesienia wydatków na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne dwojga dzieci w wysokości 4.560,00zł. - jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Ponadto informuje się, że jeżeli małżonkowie są właścicielami tego samego samochodu, to z tytułu jego używania na potrzeby związane z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w sytuacji, gdy samochód wykorzystują dla potrzeb osób niepełnosprawnych lub dzieci niepełnosprawnych do 16 lat, które mają na swoim utrzymaniu, przysługuje im jeden wspólny limit odliczenia również w przypadku osobnego rozliczania się małżonków.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretacje służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych po 5,00zł. na podanie i po 0,50zł. na załącznik.

Urząd Skarbowy w Głubczycach