Działając na podstawie: - Interpretacja - PUS.I/415/15/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2006, sygn. PUS.I/415/15/06, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1, art., art. 21 ust. 1 pkt 3b, ustawy z dnia 26.07.199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Z. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że pracownik, u którego stwierdzono chorobę zawodową skierował do sądu pozew o wypłatę odszkodowania za trwałą głuchotę. Na mocy wyroku sądowego została mu zasądzona kwota 25.000 zł tytułem zadośćuczynienia za odczuwalną krzywdę. Zdaniem wnioskodawcy zasądzona kwota zadośćuczynienia zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odszkodowaniem i płatnik wypłacając powyższą kwotę nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Uwzględniając powyższy wniosek oraz biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, informuje, iż stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiocie zapytania jest następujące:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zgodnie z art. 444 i 445 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się jego potrzeby, lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody, odpowiedniej renty, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Oba powołane przepisy dają podstawę roszczenia dla poszkodowanego w stosunku do sprawcy uszkodzenia ciała lub zdrowia wywołanego tym samym czynem (zdarzeniem). Zadośćuczynienie, analogicznie jak odszkodowanie, jest szczególnym rodzajem świadczenia polegającego na naprawieniu szkody, czyli uszczerbku, jakiego doznaje poszkodowany we wszelkiego rodzaju dobrach przez prawo chronionych. Chodzi więc zarówno o uszczerbek majątkowy, jak i niemajątkowy. W konsekwencji - użyte przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie odszkodowania odnosi się również do zadośćuczynienia, będącego formą wynagrodzenia szkody. Należy więc uznać, że użyte w art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie odszkodowania odnosi się również do zadośćuczynienia będącego formą wynagrodzenia krzywdy poszkodowanego.

Podsumowując powyższe należy uznać, że w przedmiotowej sprawie - w świetle przedstawionych przez podatnika okoliczności - wypłacone zadośćuczynienie na rzecz byłego pracownika jest odszkodowaniem, którego dotyczy zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkarpacki Urząd Skarbowy