P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-67/06/R1

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2006, sygn. PD/415-67/06/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 07.04.2006 r. (data wpływu 10.04.2006 r.) uzupełnionego pismem z 26.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
We wniosku zostało zawarte pytanie, czy wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne pełnoletniej córki zatrudnionej w Pani firmie na umowę o pracę stanowią koszt uzyskania przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.
Ustawodawca w tym przepisie nie ogranicza uznania za koszt uzyskania przychodu wartości pracy pełnoletnich dzieci podatnika. Jeżeli Pani planuje zatrudnić w swojej działalności gospodarczej pełnoletnią córkę, wówczas wypłacone jej wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile wynagrodzenie będzie pozostawać w związku z uzyskanymi przez Panią przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej.
Zatem stanowisko Pani zawarte we wniosku jest słuszne.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze