W dniu 25. 05.2006r. /data wpływu 29.05.2006r./ złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie uznania za koszty uzyskania przychod... - Interpretacja - I-1/415/21/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2006, sygn. I-1/415/21/06, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 25. 05.2006r. /data wpływu 29.05.2006r./ złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę jawną na bieżące utrzymanie przekazanej do nieodpłatnego używania nieruchomości stanowiącej współwłasność wspólników tej spółki, których pokrewieństwo jest zaliczane do I i II grupy podatkowej.

W ocenie pytającego za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) należy uznać wydatki ponoszone przez spółkę jawną , związane ze zwykłymi kosztami używania nieruchomości stanowiącej współwłasność wspólników spółki jawnej, przekazanej na potrzeby tej spółki na podstawie umowy użyczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Jeśli chodzi o uznanie za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez spółkę, związane z używaniem użyczonych nieodpłatnie nieruchomości, to ma zastosowanie ogólna zasada wynikająca z treści w/w art. 22 ust. 1. W myśl tego przepisu kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Należy przy tym pamiętać ,że wydatki powinny służyć prowadzonej działalności i wykazywać związek z przychodami.

Biorąc pod uwagę treść art. 710-719 Kodeksu cywilnego, regulującego prawa i obowiązki stron umowy użyczenia, użytkującego obciążają koszty zwykłego użytkowania rzeczy i utrzymania jej w stanie niepogorszonym .Strony umowy mogą zatem nałożyć na użytkującego obowiązek regulowania określonych należności, tj. opłaty za energię elektryczną, wywóz nieczystości, zużycie wody itp. Za koszty uzyskania przychodów po stronie używającego należy uznać również koszty poniesione na drobne remonty, czy odnowienie użytkowanej nieruchomości lub jej części.

Kosztami uzyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego używania nieruchomości lub jej części będą zatem faktycznie poniesione wydatki na utrzymanie tej nieruchomości w celu zachowania jej w stanie niepogorszonym oraz związane z bieżącą eksploatacją obiektu.

Odrębnym zagadnieniem jest możliwość obciążenia osoby użytkującej nieodpłatnie nieruchomość lub jej część obowiązkiem regulowania podatku od nieruchomości. Otóż "bezpłatność"- zgodnie z orzecznictwem NSA w tym zakresie - musi dotyczyć wszystkich elementów umowy, umowa użyczenia nie może zatem nakładać na biorącego do używania obowiązku żadnych świadczeń na rzecz dającego do bezpłatnego użytkowania. Nie można by uznać za umowę nieodpłatną taką, która zobowiązywałaby użytkującego do ponoszenia wydatków m.in. na ubezpieczenie majątku, podatku od gruntów, budynków, budowli , bowiem świadczenia te nie stanowią wydatków związanych ze " zwykłymi kosztami utrzymania rzeczy", o których mówią przepisy Kodeksu cywilnego.

Należności publicznoprawne ciążą z mocy prawa na podatnikach, którzy znaleźli się w sytuacji, z którą ustawa wiąże powstanie takiego obowiązku podatkowego, względnie wobec których została przez upoważniony organ wydana decyzja ustalająca powstanie takiego obowiązku. Cechą charakterystyczną zobowiązań publicznoprawnych jest to, iż nie mogą one być przenoszone na inne osoby w drodze umowy, są zatem zawsze ściśle związane z osobą podatnika - właściciela.

Przy umowie nieodpłatnego użytkowania nieruchomości nie należy więc obciążać obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości osoby biorącej w używanie. Wyłączenie to dotyczy także sytuacji, w której obowiązek zapłaty podatku przez używającego zostałby ograniczony od tej części podatku, która przypada proporcjonalnie na używaną przez niego część nieruchomości.

Powołany przepis art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na potrzeby własne lub potrzeby członków rodziny / ....../ nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Zatem w opisanym przypadku wydatki poniesione przez spółkę jawną, związane z użytkowaniem tej nieruchomości stanowią koszty uzyskania przychodu tej spółki. Należy bowiem zgodzić się z poglądem wyrażonym przez Pana we wniosku, że w powołanym przepisie chodzi o wydatki, które stanowiłyby koszty uzyskania przychodu z nieruchomości, nie zaś o wydatki mogące stanowić koszty uzyskania przychodu z działalności prowadzonej na nieruchomości przez używającego go.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Urząd Skarbowy w Zgierzu