POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.PD-I-415/1/3/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2006, sygn. US.PD-I-415/1/3/2006, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Pani X, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu ulgi budowlanej odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poniesionych wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 20 marca 2006 r. i pismem z dnia 14 kwietnia 2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatniczka wystąpiła z zapytaniem czy jest zobligowana do zwrotu ulgi budowlanej odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poniesionych wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Jednocześnie podatniczka stwierdza, że ulga ta nie będzie podlegała zwrotowi, ponieważ odliczenia od podatku z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu dokonała po dniu 1 stycznia 2002 r. Strona powołuje się przy tym na treść art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998 r. wraz z mężem strona nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 208 m#178; pod budowę domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, a następnie w 2002 r., po zniesieniu wspólności majątkowej odkupiła od męża #189; udziału w ww. gruncie. Odliczenia z tytułu nabycia od męża prawa wieczystego użytkowania gruntu dokonała w 2002 roku. W 2002 roku rozpoczęta została budowa domu.
Zgodnie z treścią art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zmian- w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.) w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.
O tym, kiedy zbycie gruntu po dniu 1 stycznia 2002 r. skutkuje utratą prawa do ulgi, decyduje zapis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), zgodnie z którym przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 zbyli ten grunt lub prawo.
Przepis art. 4 ust. 2 cytowanej ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. stanowi natomiast, że podatnikom którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków między innymi na zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji- poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r.
Reasumując, w sytuacji przedstawionej przez Panią, oraz w myśl cytowanych przepisów zbycie po dniu 1 stycznia 2002 r. prawa wieczystego użytkowania gruntu nabytego w części po dniu 1 stycznia 2002 r., w związku z którym odliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych dokonano po dniu 1 stycznia 2002 roku w ramach kontynuacji wcześniejszej inwestycji, nie powoduje obowiązku zwrotu dokonanego z tego tytułu odliczenia. Powyższe wynika z przepisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., który stanowi o obowiązku zwrotu ulgi w przypadku dokonania odliczenia przed dniem 1 styczeń 2002 r.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu uznaje zajęte przez Panią stanowisko za prawidłowe.
Dodać jednocześnie należy, że istnieje obowiązek doliczenia do podatku odliczonych od podatku przed 1 stycznia 2002 r. wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Zgorzelcu