Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - US.VI/I-415-69-I/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2006, sygn. US.VI/I-415-69-I/06, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 09.03.2006 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 09.03.2006 r. (uzupełnionym 12.04.2006 r.) zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że jest Pani pracownikiem Muzeum Warmii i Mazur. W Pani zakładzie pracy dokonuje się rozliczenia kosztów uzyskania przychodu m.in. z tytułu prac autorskich w ramach umowy o pracę.

Tryb wygląda następująco: powołana przez Dyrektora komisja raz w roku dokonuje przeglądu i oceny złożonych przez pracowników arkuszy autorskich. Po ocenie przez komisję i zatwierdzeniu przez Dyrektora określony procent prac zostaje objęty kosztami uzyskania z tytułu prac autorskich. Konsekwencją tego jest podpisanie aneksu umowy o pracę. Na tej podstawie do tej pory płatnik wystawiał pracownikom PIT obejmujący całkowite rozliczenie, natomiast za 2005r. otrzymała Pani PIT-11/8B i arkusik papieru z "wyliczeniem" składników wynagrodzenia oraz wysokości 50 % kosztów uzyskania przychodu.

Pyta Pani czy płatnik, tj. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie ma obowiązek wystawienia PIT-11/8B informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w kolejnym roku Pani zatrudnienia, tj. za 2005 r. obejmujący całość przychodów i kosztów uzyskania przychodu. Ponadto prosi Pani o wyjaśnienie pkt 3 objaśnień zawartych w PIT-11/8B.

Pani zdaniem za cały rok zatrudnienia, tj. za 2005r. powinna Pani otrzymać od płatnika PIT-11/8B obejmujący całość przychodów i kosztów uzyskania.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalent za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast w myśl art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) - Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 31 nałożyła na płatników, będących zakładami pracy, obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z tym przepisem osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów m.in. przychody ze stosunku pracy.

Z powyższego wynika, iż tylko w przypadku gdy zakład pracy dokonuje faktycznej wypłaty wynagrodzenia jest on płatnikiem, na którym ciążą obowiązki wynikające z powołanych przepisów Ordynacji podatkowej i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd też, stosownie do przepisów zawartych w art. 39 ust. 1 w/cyt. ustawy płatnik jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, sporządzić w trzech egzemplarzach według ustalonego wzoru informacje dla podatników, którym nie dokonano rocznego obliczenia podatku, wykazując wysokość uzyskanych przez nich dochodów oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 27 b ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 2, a także zaliczki pobrane przez płatnika.

Sporządzając informację PIT-11/8B płatnik obowiązany jest wykazać kwoty przychodów uzyskanych przez pracownika, należnych kosztów uzyskania przychodów, należnego dochodu, pobranej zaliczki podatku, pobranej składki na ubezpieczenie społeczne oraz pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Z objaśnień do Informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B wynika, że w kwocie kosztów uzyskania przychodów wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek (wzór - załącznik nr 17 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji ... - Dz. U. z 2003r. nr 224, poz. 2225), czyli koszty wynikające z zastosowania przepisów art.22 ust.1, 2 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w przypadku wystawienia błędnej bądź niepełnej informacji przez płatnika (PIT-11/8B) na płatniku powstaje obowiązek sporządzenia jej korekty, tak aby treść informacji była zgodna ze stanem faktycznym, ponieważ tylko wystawienie takiej informacji (tj. wykazującej osiągnięte przez podatnika przychody, należne koszty uzyskania przychodu, należny dochód i pobranej zaliczki podatku oraz składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego) stanowi realizację przez płatnika obowiązku wynikającego z art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W przypadku gdy płatnik nie przekazał takiej informacji podatnik nie jest jednak zwolniony z obowiązku złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, który to wynika z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym a więc pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Nie dysponując zatem informacjami sporządzonymi przez płatnika (zakład), podatnik powinien sporządzić zeznanie podatkowe na podstawie posiadanych przez siebie danych o wypłaconych kwotach (przychodzie) z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy oraz innych elementów zeznania podatkowego (odliczenia, ulgi itp.). Stąd też "paski wynagrodzeń" przekazy, wyciągi bankowe, pokwitowania - z braku danych w postaci informacji płatnika są źródłem dowodowym, w oparciu o które podatnik sporządza zeznanie.

W myśl art. 14b § 1 i 2 ww. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...) Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.

Urząd Skarbowy w Olsztynie