P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-5/MM/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.05.2006, sygn. PD/415-5/MM/06, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie zwolnienia z opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych diet

wypłaconych pracownikom agencji pracy tymczasowej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25 listopada 2005 r. (data wpływu 09 luty 2006 r.) złożonym Urzędzie Skarbowym w Kędzierzynie-Koźlu przekazanym do tutejszego organu w dniu 31 marca 2006r. oraz jednocześnie pismem złożonym do tutejszym organu w 14 lutego 2006 r. (data wpływu 02 marca 2006 r.), Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest agencją zatrudnienia, która zamierza podjąć działalność w zakresie pośrednictwa w kraju i za granicą oraz agencji pracy tymczasowej. Spółka zamierza kierować pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. W zamierzeniach Spółki pracodawcami użytkownikami będą w wielu przypadkach firmy zagraniczne, przeważnie holenderskie. Pracownicy tymczasowi będą pracowali głównie w firmach montażowo-budowlanych oraz innych firmach o charakterze usługowym realizujących projekty w różnych miejscach na terenie Holandii. Pracownicy tymczasowi będą zatem często świadczyć pracę poza siedzibą firmy pracodawcy użytkownika. W wielu przypadkach liczba dni pracy poza siedzibą pracodawcy użytkownika będzie z góry znana Spółce, ponieważ pracodawca użytkownik będzie w stanie oszacować czas potrzebny na wykonanie umowy ze swoimi kontrahentami. Za pracę w dniach, w których pracownik tymczasowy będzie wykonywał na polecenie pracodawcy użytkownika pracę (zadanie służbowe) poza jego siedzibą Spółka zamierza wypłacać pracownikom tymczasowym diety w kwotach określonych odrębnymi ustawami.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"). Zdaniem Spółki diety wypłacone pracownikom zatrudnionym w agencji pracy tymczasowej przez tę agencję, świadczącym pracę na rzecz pracodawcy użytkownika i wykonującym jego zadania służbowe poza siedzibą pracodawcy użytkownika korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Wysokość diet i innych należności (zwroty kosztów dojazdów, noclegów itd.) zostały określone w przepisach Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236 poz. 1991).

Natomiast obowiązek wypłaty należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową reguluje art. 775 § 1 Kodeksu Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.), w myśl którego pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługuje należność na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

W świetle powyższych przepisów wypłacone przez Spółkę diety będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem jednakże posiadania wymaganej przepisami prawa dokumentacji potwierdzającej odbycie podróży służbowej przez pracowników zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy