P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-415/INT/21/AL/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. PD-415/INT/21/AL/06, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 03.03.2006r. ( wpływ do tutejszego organu podatkowego 06.03.2006) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia ulgi uczniowskiej od podatku dochodowego od osób fizycznych, wynikającego ze wspólnego zeznania podatkowego małżonków.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn: Dz.U.z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przed dniem 01.01.2004 r. nabył Pan prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej. Działalność gospodarcza została zlikwidowana w 2000 roku. Obecnie uzyskuje Pan dochody z emerytury. W miesiącu lutym 2006 złożył Pan zeznanie podatkowe PIT-37 dokonując odliczenia ulgi za wyszkolenie uczniów do wysokości pobranej zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ zaliczki pobrane przez ZUS są niewielkie, ulgę uczniowską będzie Pan odliczał przez kolejne sześć lat. Stoi Pan na stanowisku, iż mógłby złożyć zeznanie wspólnie z małżonką i dokonać odliczenia kwoty ulgi od wspólnego podatku małżonków w wysokości łącznej kwoty zaliczek pobranych przez ZUS.
Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Do miesiąca lipca 2000 roku prowadził Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Nabył Pan prawo do odliczenia przyznanych decyzjami kwot ulg uczniowskich.
Z dniem 1 stycznia 2004 roku została zlikwidowana ulga polegająca na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu wyszkolenia uczniów ( tzw. ulga uczniowska).
Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Począwszy od 1 stycznia 2004 stosownie do art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie innych ustaw ( Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 202, poz. 1958) - z ulgi uczniowskiej podatnicy mogą korzystać na zasadzie praw nabytych.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 w/w ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r. mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Przedmiotowa ulga przyznana została na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jednakże na mocy przepisów przejściowych może być realizowana w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawo łącznego opodatkowania małżonków zawarte jest w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zgodnie z którym - małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Z przedstawionych regulacji prawnych oraz ze stanu faktycznego sprawy wynika, że małżonkowie - przy spełnieniu powyższych warunków - mają prawo do wspólnego opodatkowania swoich dochodów. Podatek obliczony we wspólnym zeznaniu rocznym jest podatkiem ustalonym na obojga małżonków.
Zatem w przypadku, gdy podatnik nie uzyska dochodu z działalności gospodarczej lub zaprzestanie wykonywania tej działalności, ale uzyska dochody z innych źródeł, a korzysta ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, ma prawo dokonać stosownego odliczenia od podatku dochodowego ustalonego od wspólnych dochodów małżonków, do wysokości określonej w decyzji Urzędu Skarbowego przyznającej ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia.
W związku z powyższym stanowisko zawarte w piśmie z dnia 03.03.2006 należy uznać za prawidłowe.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art.14b§1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a§1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art. 14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu