Stan faktyczny - Interpretacja - II US pb IB / 415 - 40 / 89a/27 / 06 / KSz

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2006, sygn. II US pb IB / 415 - 40 / 89a/27 / 06 / KSz, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Z pism podatnika wynika, iż w dniu 13 czerwca 2005 r. nabył samochód osobowy, który to został przez niego sprzedany w dniu 27 czerwca 2005 r., co spowodowało, iż dochód uzyskany z tytułu zbycia przedmiotowego samochodu zalicza się do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik dodaje, iż transakcja sprzedaży samochodu dokonana została bez jakiegokolwiek związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą; innymi słowy zawierając przedmiotową umowę sprzedaży podatnik występował w niej jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym pytanie podatnika brzmi:
- na jakim druku ma on obowiązek złożyć zeznanie za rok podatkowy 2005 o wysokości uzyskanego dochodu ze sprzedaży w dniu 27 czerwca 2005 r. samochodu osobowego?

Stanowisko podatnika

Podatnik wskazuje, iż w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, informacji oraz oświadczeń podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224, poz. 225 ze zm.) ustawodawca nie określił szczegółowo, jakie wzory druków winny być stosowane przy składaniu zeznań przez podatników z poszczególnych źródeł dochodów. Dlatego też zdaniem podatnika z punktu widzenia praktycznego dochód uzyskany przez niego ze sprzedaży samochodu osobowegowinien być zadeklarowany na druku oznaczonym symbolem PIT-36. Podatnik nadmienia, iż w dniu 11 marca 2006 r. pracownik organu podatkowego ustnie polecił mu złożenie przedmiotowego zeznania na druku (PIT-37), co też zostało uczynione.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, wymienione zostały źródła przychodów. W punkcie 8 lit. d tego artykułu jako źródło przychodu wskazane zostało odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Pod użytym w w/w przepisie pojęciem "innych rzeczy" mieszczą się m.in. takie rzeczy ruchome jak samochody osobowe.

W przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z przychodem, który należy zakwalifikować do źródła przychodów zawartego w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy, gdyż w dniu 13 czerwca 2005 roku podatnik nabył samochód osobowy, podczas gdy w dniu 27 czerwca 2005 r. zbył ten samochód, a tym samym odpłatne zbycie rzeczy zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło jej nabycie.

W świetle art. 45 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Wzory zeznań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stosowane do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2005 r. określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2004 r., Nr 150, poz. 1576 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2005 r. zmieniające w/w rozporządzenie(Dz. U. z 2005 r., Nr 204, poz. 1689). Z § 1 punkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2004 r. wynika, iż określa ono wzory, odpowiednio:
- zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37), stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia, oraz
- zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36), stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Ustawodawca w przepisach analizowanego rozporządzenia nie wskazał bezpośrednio, jakie wzory zeznań są właściwe dla dochodów uzyskanych przez podatników z poszczególnych źródeł przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak zauważyć należy, że ogólne zasady służące zastosowaniu odpowiedniego dla danej sytuacji wzoru zeznania zostały zawarte na pierwszych stronach tych formularzy.

I tak, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia formularz zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37) przeznaczony jest dla podatników, którzy w roku podatkowym:
1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:
- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,
- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),
- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
- dniówek obrachunkowych i innych przychodów z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
- stypendiów,
- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (między innymi z umów zlecenia, kontraktów menadżerskich, zasiadania w radach nadzorcznych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym, oraz
2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej, oraz
3) nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci.

Wskazać w tym miejscu należy, że zgodnie z art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Natomiast określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia formularz zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36) przeznaczony jest dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a osiągnięte przez nich dochody (poniesione straty) nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37.

Mając na uwadze wynikające z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 r. przeznaczenie formularzy zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym: PIT-36 i PIT-37 stwierdzić należy, że dla bezpośrednio /tj. bez pośrednictwa płatnika w rozumieniu powołanego wyżej art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa/ uzyskanego przez podatnika w 2005 roku dochodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, tj. samochodu osobowego, kwalifikującego się do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - właściwym jest formularz zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2005 oznaczony symbolem - PIT-36.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, zaś uzasadnienie tego stanowiska winno przedstawiać się tak jak w niniejszej interpretacji.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku