W dniu 05.05.2006r. /data wpływu 08.05.2006r./ złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie utraty prawa do odliczeń wydatków inw... - Interpretacja - I-1/415/19/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2006, sygn. I-1/415/19/06, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 05.05.2006r. /data wpływu 08.05.2006r./ złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie utraty prawa do odliczeń wydatków inwestycyjnych w przypadku wniesienia składników majątkowych, w związku z którymi stosowana była ulga inwestycyjna, w formie aportu do nowo powstałej spółki cywilnej utworzonej wspólnie z małżonką.

W ocenie pytającego prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych, które to zasady do końca roku 2000 regulował art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zachowują podatnicy, którzy nie przenieśli własności składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia, gdy składniki majątku zostały wniesione jako wkład do osiągnięcia wspólnego celu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Forma prowadzenia wspólnej działalności przez małżonków bez tworzenia spółki nie jest uregulowana przepisami prawa, aczkolwiek w praktyce była zjawiskiem dość częstym.

Dla prowadzenia działalności w tej formie należało spełniać jedynie wymóg, aby w ewidencji działalności gospodarczej wymienieni byli oboje małżonkowie tzn. działalność była zarejestrowana na imię obojga małżonków.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie są opodatkowani w stosunku do udziału w dochodzie. Stosownie bowiem do art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych, przychody z udziału w spółce nie będącej osoba prawną, ze wspólnej własności, współnego przedsięwizięcia , wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W rezultacie, gdy działalność prowadzona była na obojga małżonków, każdy z nich stawał się odrębnym podatnikiem podatku dochodowego /składa odrębne deklaracje/.

Ustawa z dnia 9 listopada 2000r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104), zlikwidowała od dnia 1 stycznia 2001r. prawo do odliczeń wydatków inewstycyjnych , których zasady do końca 2000r. regulował art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zapewniając jednoczesnie korzystanie z tych odliczeń na zasadzie praw nabytych do końca 2003r. Jednocześnie w art. 7 ust. 19 ustawa z dnia 9 listopada 2000r. określiła, że utrata prawa do odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych następuje po dniu 31 grudnia 2000r. na podstawie art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001r. Zgodnie z art. 26a ust. 22 tej ustawy podatnicy tracą prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych , jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku kalendarzowego , w którym skorzystali , a w przypadkach określonych w art. 26a ust. 10 i ust. 11 pkt 1 - w którym zakończyli korzystanie z odliczeń :

  1. wystąpią u nich za poszczególne lata zaległości we wpłatach składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochody budżetu państwa , przekraczające odrębnie z każdego tytułu / w tym odrębnie w każdym z tych podatków / 3% kwot należnych za te lata ; w przypadku podatku od towarów i usług zaległości we wpłatach nie mogą przekroczyć 3% kwoty podatku należnego ; przepis ust. 9 pkt 4 ostatnie zdanie stosuje się odpowiednio , albo
  2. przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych z którymi związane były te odliczenia od podstawy opodatkowania, albo
  3. ustały okoliczności do zaliczenia środków trwałych przyjętych do odpłatnego korzystania na podstawie umów o podobnym charakterze do umów najmu lub dzierżawy do składników majątkupodatnika, w rozumieniu przepisów, o których mowa w ust. 3 pkt 6, albo
  4. zawiadomią urząd skarbowy o likwidacji działalności gospodarczej lub zostanie ogłoszona upadłość, albo
  5. otrzymają zwrot wydatków inwestycyjnych w jakiejkolwiek formie, w tym przypadku kwotę odliczeń zmniejsza się proporcjonalnie do udziału kwoty zwróconych wydatków w ich ogólnej kwocie.

W/w ustawa z dnia 9 listopada 2000r. stanowi, że w 2001r. i latach następnych, z odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych będą mogli korzystać tylko ci podatnicy, którzy nabyli do nich prawo w latach ubiegłych (art. 7 ust. 18 ustawy), bądź poniosą wydatki na kontynuację - nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2003r. - objętej odliczeniami inwestycji rozpoczętej przed dniem 2001r. (art. 7 ust. 20 ).

Podkreślić należy, że małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym także na imię obojga małżonków, przy czym podstawowym wymogiem jest w tym przypadku aby w ewidencji działalności gospodarczej wymienieni byli oboje małżonkowie /działalność zarejestrowaną na na imię obojga małżonków/.

Osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą , które prowadziły ją na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej objęte zostały obowiązkiem dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców, przy czym dopełnić tego obowiązku i złożyć wniosek o wpis muszą nie później niż do 31 grudnia 2005r.

W świetle powyższego małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na imię obojga małżonków byli zobowiązani do dnia 31 grudnia 2005r. do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców i zdecydowania w jakiej formie będą prowadzić działalność gospodarczą.

Złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców i utrata mocy dotychczasowego wpisu do ewidencji nie skutkuje likwidacją działalności gospodarczej a stanowi wyłącznie wypełnienie obowiązku zgłoszenia prowadzonej działalności w nowym organie ewidencyjnym. W wyniku tej rejestracji nie uległa zmianie forma prawna prowadzonej przez osoby fizyczne działalności gospodarczej a prawo własności składników majątku, z którymi związana była ulga inwestycyjna należy w dalszym ciągu do tych samych osób /w tym przypadku do współmałżonków/.

Żaden z przepisów, do wypełnienia w/wym obowiązku, nie wprowadzał wymogu likwidacji działalności prowadzonej przed dniem złożenia wniosku o wpis do rejestru.Działalność gospodarcza prowadzona przez podatników, oparta jest o majątek wspólny, bowiem małżonkowie pozostają w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Wszystkie składniki majątkowe przeznaczone do działalności gospodarczej lub nabyte w trakcie tej działalności są współwłasnością łączną małżonków.

Zawiązanie przez małżonków spółki osobowej /cywilnej/ na bazie dotychczas prowadzonego wspólnie przedsiębiorstwa nie powoduje utraty własności przez małżonków składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa, gdyż małżonkowie jako wspólnicy spółki osobowej pozostają nadal współwłaścicielami majątku wniesionego do spółki na zasadzie współwłasności łącznej.

W sprawie nie znajduje zatem zastosowania art. 26a ust. 22 pkt 2 w/w ustawy - zgodnie z którym podatnicy tracą prawo do odliczeń jeżeli przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi były związane odliczenia.

W omawianym przypadku zmiana formy prawnej w jakiej działalność gospodarcza będzie prowadzona nie oznacza likwidacji działalności gospodarczej , a zatem nie zachodzi przesłanka określona w art. 26a ust.22 pkt 4 skutkująca utratą prawa do odliczeń wydatków inwestycyjnych.

Za względu na swobodę umów i swobodę działalności gospodarczej małżonkowie sami mogą decydować w jakiej formie chcą prowadzić działalność gospodarczą.

Z przepisu art. 55 Kodeksu cywilnego wynika, iż wniesienie przedsiębiorstwa do spółki cywilnej jest czynnością obejmującą wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.Zgodnie z art. 93a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci przedsiębiorstwa - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Według art. 860 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego przez działania w sposób oznaczony , w szczególności przez wniesienie wkładów, przy czym wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług /art. 861 § 1 k.c./.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie i uznaje je - za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Urząd Skarbowy w Zgierzu