POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1442/DF/415/WD/67/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2006, sygn. 1442/DF/415/WD/67/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Pani G, złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 09.06.2006r., uzupełnionego w dniu 05.07.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii objętej pytaniem:

czy na podstawie sporządzonego remanentu początkowego można w zeznaniu rocznym PIT 36L pomniejszyć dochód z działalności gospodarczej o wartość wniesionej do firmy działki ( towaru handlowego ).

stwierdza, iż stanowisko podatnika w powyższej kwestii jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Korzystając z powyższego przepisu Pani G wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 09.06.2006r., wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie pytania:

- czy na podstawie sporządzonego remanentu początkowego można w zeznaniu rocznym pomniejszyć swój dochód o wartość wniesionej do firmy działki ( towaru handlowego ).

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W w/w wniosku nie przedstawiono własnego stanowiska w sprawie oraz nie określono czy w powyższej sprawie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albopostępowanie przed sądem administracyjnym, w związku z powyższym wezwaniem z dnia23.06.2006r. doręczonym w dniu 29.06.2006r. organ podatkowy wezwał stronę do usunięcia w/wbraków w trybie art.169 ustawy - Ordynacja podatkowa. Braki, o których mowa w przedmiotowymwezwaniu zostały usunięte w dniu 05.07.2006r.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od 24.05.2006 r. w zakresie zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, a w szczególności budowa, a następnie sprzedaż wybudowanych domów.

Do firmy została wniesiona remanentem początkowym z dnia 24.05.2006 r. posiadana wcześniej jako współwłasność małżeńska działka budowlana. Wartość działki była znana z aktu natarialnego sporządzonego w dniu 15.05.2006 r. Podatnik traktuje działkę jako towar handlowy, ponieważ wartość sprzedawanego w przyszłości wybudowanego domu na powyższej działce będzie wyższa o wartość działki.

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik stoi na stanowisku, postąpi prawidłowo, jeżeli na podstawie sporządzonego remanentu z dnia 24.05.2006 r. w zeznaniu rocznym PIT 36L pomniejszy dochód z działalności gospodarczej o wartość działki.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą" , kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.W świetle powyższego, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym, tj. ustawowym wykazie kosztów nie uznawanych za koszt podatkowy - w art.23 ustawy.

W przedmiotowej sprawie wydatki na zakup towaru handlowego - działki dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, w świetle art.22 ust.1 ustawy stanowią koszt uzyskania przychodu.

Dokonanie zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej powoduje jednakże, iż wydatki na zakup towarów handlowych nie mogą bezpośrednio stanowić kosztu uzyskania przychodu. W takiej sytuacji towary handlowe należy ująć w spisie z natury ( remanencie początkowym ) sporządzonym i wpisanym do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obowiązek sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów , produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego wynika z § 27 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz.1475 z późn. zm. ). Sposób sporządzenia spisu z natury oraz wyceny materiałów i towarów objętych spisem uregulowany został w § 28 i § 29 tego rozporządzenia.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje art.24 ust.2 ustawy, zgodnie z którym u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art.14 ustawy, a kosztami uzyskania powiększona o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, wyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W związku z powyższym w zeznaniu rocznym PIT 36 L za 2006 rok będzie Pani mogła wykazać dochód z działalności gospodarczej pomniejszony o całą wartość zakupu działki ( remanent początkowy ) tylko w przypadku, gdy wartość remanentu końcowego wyniesie "0" ( zero ). Natomiast druk zeznania PIT 36L nie posiada oddzielnej pozycji do odliczenia od dochodu wartości remanentu początkowego ( zakupu działki ), gdyż dochód wykazany w zeznaniu jest wyliczony zgodnie z dyspozycją art.24 ust.2 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, iż interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.

Urząd Skarbowy w Wołominie