W dniu 22.03.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatniczki o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatko... - Interpretacja - PD/415-10/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. PD/415-10/06, Urząd Skarbowy w Śremie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 22.03.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatniczki o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: w jakim momencie przysługuje ulga odsetkowa z tytułu zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania od firmy developerskiej oraz czy przysługuje ulga remontowa z tytułu wykończenia tego lokalu przez w/w firmę?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w miesiącu grudniu 2005 roku Podatniczka zakupiła mieszkanie od firmy developerskiej (akt notarialny z dnia 29.12.2005 r.). Zakup mieszkania został sfinansowany kredytem mieszkaniowym zaciągniętym w grudniu 2005 roku, natomiast odsetki od w/w kredytu zostały zapłacone po raz pierwszy w dniu 01.03.2006 r. Ponadto firma developerska dokonała wykończenia mieszkania wystawiając fakturę VAT w dniu 29.12.2005 roku. Podatniczka do przedmiotowego mieszkania wprowadziła się w miesiącu styczniu 2006 roku. Z załączonego do wniosku poświadczenia zameldowania wynika, iż Podatniczka zameldowała się od dnia 03.02.2006 r. Według wnioskodawcy kwota poniesionych wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego przed dniem zasiedlenia z uwagi na to, że mieszkanie zostało nabyte w stanie surowym, podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej. Podatniczka podkreśla bowiem, że posiadała tytuł prawny do lokalu mieszkalnego ale nie spełniła warunku zasiedlenia w nim, gdyż nie miała możliwości remontowania mieszkania i jednocześnie mieszkania w nim. Ponadto zdaniem Strony kwota zapłaconych odsetek od zaciągniętego kredytu podlega odliczeniu dopiero po ich faktycznym zapłaceniu tj. w zeznaniu podatkowym za 2006 rok.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami) od dochodu będącego podstawą obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:

a) budową budynku mieszkalnego, albo
b) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
c) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
d) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jednocześnie przepis art. 26b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym określa szczegółowe warunki uprawniające do skorzystania z odliczenia od dochodu przedmiotowej ulgi, a mianowicie:
1.kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji uprawniającej do ulgi,
2.w/w inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
3.inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu Prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 roku i zostało potwierdzone określonym w przepisach Prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego lub zawiadomieniem o zakończeniu budowy tego budynku,
4.odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony podmiot wskazany w punkcie 1; nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku; nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
5.Podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, mieszczących się w zlikwidowanej tzw. dużej uldze mieszkaniowej, tj. na postawie przepisów art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku.

Cytowany wyżej przepis ustawy reguluje wyczerpująco warunki, których spełnienie uprawnia do skorzystania z ulgi odsetkowej. Niespełnienie powyższych warunków skutkuje utratą przez podatnika prawa do skorzystania z odliczenia przedmiotowej ulgi. Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do odliczeń odsetek daje tylko zaciągnięcie kredytu w banku i innych instytucjach działających na podstawie przepisów prawa bankowego bądź w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych na inwestycje ściśle określone w przepisach. Cel wskazany w umowie o kredyt czy pożyczkę powinien dotyczyć: budowy budynku mieszkalnego, wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, zakupu nowo budowanego domu lub mieszkania w takim domu od gminy lub od osoby, która wybudowała budynek w ramach działalności gospodarczej lub nadbudowy, rozbudowy budynku mieszkalnego jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jak wynika z powyższych tytułów, ustawodawca daje podatnikom możliwość odliczania wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Choć wykończenie lokalu (budynku) mieszkalnego stanowi taki cel, nie został on objęty w/w katalogiem. Oznacza to, że wydatki na spłatę kredytu, którym sfinansowano wykończenie lokalu mieszkalnego nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej. Odliczeniem objąć można natomiast odsetki od kredytu w części przeznaczonej na zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (oczywiście o ile zachodzą pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia określone w art. 26b ustawy). Odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona inwestycja.

Jednym z warunków określonych w w/w przepisach jest udokumentowanie zakończenia inwestycji. W przypadku zakupu lokalu od osoby, która wybudowała dom w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej dokumentem tym jest umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego.

Ponadto podkreślić należy, że odliczeniu podlegają jedynie odsetki faktycznie zapłacone przez Podatnika, udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów.
W związku z powyższym przyjąć należy, iż zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku prawo do odliczenia odsetek zapłaconych po raz pierwszy w dniu 01.03.2006 r. Podatniczce będzie przysługiwało w zeznaniu podatkowym za 2006 rok, do którego należy dołączyć oświadczenie PIT-2K.

Natomiast odnośnie zapytania dotyczącego możliwości dokonywania odliczeń od podatku wydatków na wykończenie mieszkania w ramach tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej to będą miały zastosowanie następujące n/w przepisy.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1956) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. Przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W świetle powołanych przepisów, korzystanie z ulgi remontowo-modernizacyjnej (w ramach limitu określonego na lata 2003-2005) jest możliwe w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
podatnik posiada tytuł prawny do zajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
poniesione wydatki mieszczą się w zakresie określonym przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. Nr 156, poz. 788)
poniesione wydatki nie są niższe niż 567 zł (licząc w rachunku narastającym od 2003 roku),
wydatki te zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty,
wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały wrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest więc posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu lub budynku mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego np. umowę przedwstępną zawartą z developerem, na podstawie której nastąpiło protokolarne przekazanie podatnikowi lokalu mieszkalnego przez developera, przed zawarciem umowy notarialnej przenoszącej własność.

Zatem w przedstawionej sytuacji ? jeżeli Podatniczka dysponowała tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego oraz przy spełnieniu pozostałych z w/w ustawowych warunków, będzie Jej przysługiwało prawo do odliczenia w ramach ulgi remontowej 19% wydatków, które zostały poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Śremie