P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/423/143/DF/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2006, sygn. 1437/ZI/423/143/DF/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U.z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 24 marca 2006 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 18 marca 2005r. wraz z małżonką podpisał Pan umowę na budowę lokalu mieszkalnego a 7 lipca 2005r. podpisany został protokół zdawczo-odbiorczy i rozpoczął Pan prace wykończeniowe mieszkania .W dniu 18 sierpnia 2005r. wraz z materiałami budowlanymi zakupił Pan płytę grzewczą ceramiczną "Gorenje" i piekarnik elektryczny "Gorenje". Urządzenia te przeznaczone są do zabudowy i wyposażone w panele sterujące mogące działać samodzielnie.

Stoi Pan na stanowisku, iż ma prawo zaliczenia w/w wydatków do ulgi remontowej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian. ) podatek dochodowy od osób fizycznych, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, jednakże oczywistym jest, iż uprawnienie osoby do zajmowania danego lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in.

akt własności lokalu lub budynku mieszkalnego,

umowę najmu lub dzierżawy;

przydział lokalu (decyzja);

umowę użyczenia;

umowę podnajmu lub poddzierżawy;

bądź inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Na podstawie ,,Słownika języka polskiego PWN" pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka za remont uważa się przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu natomiast modernizacja lokalu mieszkalnego to unowocześnienie, uwspółcześnienie czegoś.

W myśl art. 27 a ust. 3 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od dnia 1 stycznia 2003 r. - w przypadku o którym mowa w ust. 2 pkt 1 - 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż:

a.3% kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, (w latach 2003-2005 kwota ta wynosi 5.670,00 zł.),

2,5% kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych (w latach 2003-2005 kwota ta wynosi 4.725,00zł.)

- z tym że w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków, o których mowa w lit. a) i b) łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a)

Stosownie do treści art. 27a ust 5 ustawy z dnia 26.07.1991 roku zmniejszenie podatku na zasadach określonych w ust. 3 pkt 2 i w ust. 4 może być dokonane w roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku każdego okresu trzyletniego wynosi co najmniej 0,3% kwoty o której mowa w ust. 2, obowiązującej w pierwszym roku tego okresu (minimalna kwota wydatków w latach 2003 - 2005 wynosi 567 zł) .

W świetle zapisu art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki poniesione na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 ustala się na podstawie faktury wystawionej przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788).

Zgodnie z postanowieniem tego rozporządzenia za wydatki poniesione na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 27a ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r., uważa się wydatki poniesione na: zakup materiałów i urządzeń, zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyzy, opinii projektu, transport materiałów i urządzeń, wykonanie robót, najem sprzętu budowlanego, opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów, w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Stosownie do treści pkt. 1 załącznika Nr 2 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. zawierającego wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, do robót tych zalicza się remont lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

* ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,

* podłóg i posadzek,

* okien, świetlików i drzwi,

* powłok malarskich i tapet,

* elementów kowalsko-ślusarskich,

* izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dzwiękochłonnych i cieplnych,

* pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).

Zgodnie z treścią pkt. 2 załącznika Nr 2 w/cyt. rozporządzenia obejmującego rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji sanitarnej, instalacji elektrycznej, instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych, instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż wydatki na remont i modernizację podlegają odliczeniu jeżeli:

1. rodzaj poniesionego wydatku mieści się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku, opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788,

2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt. 1 ustawy),

3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),

4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt. 2 ustawy).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust.4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.

Ustawą z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) z dniem 1 stycznia 2004 roku została zlikwidowana ulga z tytułu poniesienia przez podatnika wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zlikwidowana ulga jest ulgą trzyletnią. Rok 2003 był pierwszym, z kolejnego trzyletniego okresu. Zatem podatnikom zagwarantowano prawa nabyte do odliczeń wydatków z tego tytułu ponoszonych w latach 2004-2005 (art. 10 ust. 2 w/w ustawy z dnia 12 .11. 2003 r.).

Oznacza to, że aby skorzystać z praw nabytych do ulgi remontowo-modernizacyjnej nie było konieczności poniesienia pierwszych wydatków w 2003 roku.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy,iż zakup elektrycznej płyty ceramicznej wraz z piekarnikiem i transportem ,mieści się w zakresie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego określanego w załączniku Nr 2 w/w rozporządzenia ,zatem spełnia Pan przesłanki określone w art.27 a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a poniesione wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek