P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-1-415-35-06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2006, sygn. PD-1-415-35-06, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:
jest prawidłowe w kwestii sporządzenia informacji PIT - 11/8B dla pracowników,
nie jest prawidłowe w kwestii sporządzenia informacji PIT - 11/8B dla osób bezrobotnych.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 19.05.2006 r. PUP zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego w piśmie płatnika stanu faktycznego wynika, że Uchwałą Rady Powiatu N. z dniem 01 czerwca 2006 r. utworzono PUP dla Powiatu N.
W związku z powyższym Powiatowy Urząd Pracy w N. na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy z dniem 01.06.2006 r. przekazał część pracowników do PUP dla Powiatu N. Ponadto bezrobotnym zamieszkującym na terenie Powiatu N. z dniem 01.06.2006 r. z mocy prawa zmienił się organ zatrudnienia z Prezydenta Miasta na Starostę N., równocześnie z tym dniem osoby bezrobotne będą klientami PUP dla Powiatu N., a nie PUP w N.
Skierowane przez PUP pytania:
1 - kto przekazanym pracownikom powinien wystawić informację PIT - 11/8B o uzyskanych dochodach w 2006 r.?
2 - kto powinien sporządzić informację PIT - 11/8B za 2006 r. bezrobotnymzamieszkującym na terenie Powiatu N., którym z dniem 01.06.2006 r. zmienił się organ zatrudnienia?
PUP przedstawił własne stanowisko w tej sprawie, iż informację o uzyskanych dochodach za cały 2006 r. obejmujący okres zatrudnienia w PUP N. i PUP dla Powiatu N. powinien sporządzić i przekazać pracownikowi, bezrobotnemu i odpowiedniemu US przejmujący organ zatrudnienia.
Ad1.
Pojęcie płatnika zdefiniowane zostało w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm). W świetle jego treści płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Jak z kolei wynika z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy" są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Zgodnie z art. 23 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz.94 ze zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części (na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Na mocy powołanego przepisu kontynuację stosunku pracy traktuje się dla celów podatkowych jako zatrudnienie w tej samej Jednostce, a pracodawca staje się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązanym do realizowania obowiązków płatnika wynikających z art. 31, art. 37, art. 38 i art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z uwagi na fakt, że przejęcie pracowników, następuje w ciągu roku podatkowego (tj. roku 2006) roczne obliczenie podatku winno być dokonane w oparciu o art. 37 ust. 1 ustawy. Natomiast sporządzenie informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2006 r. winno być dokonane w oparciu o art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.
W przestawionej powyżej sytuacji nowy płatnik sporządza dla każdego z przejętych pracowników jedną informację PIT - 11/8B obejmującą dochody uzyskane w ciągu całego roku podatkowego.
Ad 2.
Natomiast w przypadku zmiany organu zatrudnienia bezrobotnym, którym dokonano wypłaty świadczenia, będzie miał zastosowanie art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego artykułu - jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.
Zatem powstaje obowiązek sporządzenia informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT - 11/8B dla osób bezrobotnych, przez Powiatowy Urząd Pracy za okres od 01.01.2006 r. do 31.05.2006 r.
W opisanej sytuacji od dnia 01.06.2006 r. PUP przestaje pełnić obowiązki płatnika, a obowiązki te przejmuje PUP dla Powiatu.
W związku z powyższym PUP dla Powiatu jako płatnik sporządza dla każdego z przejętychbezrobotnych informacje o uzyskanych dochodach PIT - 11/8B za okres od 01.06.2006 do31.12.2006 r.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu