P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDOF/415-40/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2006, sygn. PDOF/415-40/06, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21.06.2006 r. wnioskodawca złożył osobiście pismo w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od zbytej nieruchomości.

W związku z przekazaniem do sprzedaży mieszkania, które obecny właściciel nabył w dniu 25.04.2006 r. od byłej małżonki w trybie art. 453 kodeksu cywilnego tj. w zamian za zwolnienie z długu, wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy w takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Zdaniem wnioskodawcy przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, gdyż nieruchomość została nabyta przez sprzedającego w trybie art. 453 kodeksu cywilnego, co oznacza, że obecny właściciel nabył od byłej małżonki przedmiotowe mieszkanie za długi powstające znacznie wcześniej.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Według art. 19 ust. 1 ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Powołany przepis wskazuje, iż przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, zatem nie jest ważne czy cena ta została zapłacona, ponieważ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży.
Natomiast jeżeli chodzi o sposób zapłaty, to oprócz stosowanej formy pieniężnej, zapłata może nastąpić w inny sposób, między innymi poprzez zwolnienie z długu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. wyraża stanowisko, iż na podstawie art. 28 ust. 2 i 4 powołanej ustawy powstaje obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zbytej nieruchomości.
Stosownie do postanowienia tego przepisu podatnik w terminie 14 dni od dnia sprzedaży winien wpłacić bez wezwania podatek w wysokości 10% uzyskanego przychodu, składając jednocześnie deklarację według ustalonego wzoru.
Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy, tj;
- na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie w kraju spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie w kraju gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budowa budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego,
- na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na wymienione cele, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
W świetle art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wydatkowanie przychodu w terminie dwóch lat od daty sprzedaży nieruchomości skutkuje tym, iż podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku w wysokości 10% uzyskanego a nie wydatkowanego na własne cele mieszkaniowe przychodu wraz z odsetkami.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w N., za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w G., w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Gorlicach