POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDFI/415-60/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2006, sygn. PDFI/415-60/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14 listopada 2005 r. (wpływ 18.11.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14.11.2005 r. (wpływ 18.11.05 r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Działalność spółki polega na prowadzeniu lecznicy dla zwierząt. W ramach tej działalności wykonywane są m. in. specjalistyczne zabiegi chirurgiczne na zwierzętach. Zgodnie z obowiązującym prawem - aby wykonywać ww. zabiegi - konieczne jest ukończenie podyplomowych studiów i uzyskanie specjalizacji w tym zakresie. Wobec powyższego jeden ze wspólników rozpoczął studia podyplomowe celem zdobycia wymaganych kwalifikacji. Koszty związane ze studiami, tj. opłata za specjalizację z chirurgii weterynaryjnej, składka na rzecz komisji ds. specjalizacji lekarzy weterynarii, koszty zakwaterowania oraz parkowania, są ponoszone przez spółkę - w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
- Czy koszty związane ze studiami podyplomowymi jednego ze wspólników, tzn. opłata za specjalizację z chirurgii weterynaryjnej, składka na rzecz komisji ds. specjalizacji lekarzy weterynarii, a także koszty zakwaterowania oraz parkowania, są w całości kosztami uzyskania przychodów spółki?
Zdaniem Pana będą to koszty podatkowe, gdyż są bezpośrednio związane z prowadzoną przez spółkę działalnością, a uzyskana przez wspólnika spółki specjalizacja pozwoli na zwiększenie przychodów spółki.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Powyższa zasada zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodów wszelkich poniesionych kosztów z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Przyjmuje się zasadę, iż przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów, jeżeli są ponoszone w rzeczywistym, konkretnie i jednoznacznie udowodnionym celu zmierzającym do uzyskania, względnie zwiększenia przychodu.
Pytanie Pana obejmuje wątpliwości związane z zaliczeniem do kosztów uzyskania spółki wydatków związanych z dokształcaniem jednego ze wspólników. W związku z powyższym wskazać należy, że wydatki na kształcenie wspólnika spółki na kierunku zgodnym z zakresem wykonywanej działalności gospodarczej ma wpływ na jakość świadczonych usług, a tym samym uzyskanie bądź podwyższenie przychodu całej spółki, czyli wszystkich wspólników.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że działalność gospodarcza spółki cywilnej, której podatnik jest wspólnikiem polega na świadczeniu usług weterynaryjnych. Mając na uwadze fakt, iż podjęcie przez wspólnika specjalizacji z chirurgii weterynaryjnej, zgodne jest z rodzajem i profilem prowadzonej działalności, a wiedza uzyskana na studiach może być wykorzystana przy prowadzeniu lecznicy, zasadnym jest zaliczenie wydatków związanych z kształceniem tego wspólnika, także tych pośrednich, t. j. zakwaterowanie, opłaty parkingowe oraz składki na rzecz komisji do kosztów uzyskania przychodów lecznicy prowadzonej w formie spółki cywilnej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu