POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB1-415/29/06/MC

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. PB1-415/29/06/MC, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 15.02.2006 r. (data wpływu do urzędu 16.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie kosztów związanych z opłaceniem składki na ubezpieczenie społeczne żony zatrudnionej na umowę zlecenie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z okazaną umową z dnia 02.04.2005 r. wynika, iż zawarł Pan umowę zlecenie z żoną Panią ..................... Przedmiotem umowy jest prowadzenie przez żonę ksiąg podatkowych w Pana firmie. Za wykonaną pracę ustalono należność w wysokości 400,00 zł miesięcznie, która to kwota będzie podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Zgodnie z powyższą umową całość składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne była przekazywana ze środków firmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Żona nie została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego jako osoba współpracująca. Zdaniem Pana przy rozliczaniu kosztów ubezpieczenia społecznego żony zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia winna być zastosowana analogiczna metoda jak przy rozliczeniu osób współpracujących, a wydatki związane z opłaceniem tych składek winny stanowić w całości koszt uzyskania przychodu firmy.

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4 4a-4e, ust. 6 lub art. 24a ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot:
- składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych - zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
- potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Stosownie do art. 26 ust. 13a cytowanej wyżej ustawy wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ze złożonego przez Pana wniosku wynika, iż żona nie jest osobą współpracującą w Pana firmie, tak więc przy naliczaniu i odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne żony będą miały zastosowanie zasady określone dla zleceniobiorców.
W myśl ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137 poz. 887 ze zm.) składkę na ubezpieczenie społeczne zleceniobiorców finansują z własnych środków, w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek.
Kosztami uzyskania przychodów będą wydatki związane z opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne żony zatrudnionej na umowę zlecenie, do których jest Pan zobowiązany jako pracodawca w związku z wypłaconym wynagrodzeniem.
Zatem przedstawione we wniosku stanowisko, iż wydatki związane z opłaceniem składki na ubezpieczenie społeczne żony stanowią w całości koszt uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik