POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/FD1/415/13/06/GW

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2006, sygn. 1435/FD1/415/13/06/GW, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pani wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


potwierdzić stanowisko zawarte w Pani piśmie.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Panią we wniosku w sprawie pisemnej interpetacji przepisów prawa podatkowego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani posiadaczem akcji pracowniczych spółki z o.o., przekształconej następnie w spółkę akcyjną. Koszt zakupu tych akcji kształtował się w ten sposób, iż pracownik pokrywał tylko część ich wartości, a pozostałą część pokryła spółka, która traktując dopłatę jako świadczenie poniesione za pracownika, doliczyła do przychodu każdego z uprawnionych do nabycia tych akcji pracowników i ? jako płatnik ? pobrała stosowne składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z powyższym, Pani pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tych akcji przychodu określonego zgodnie z art. 11 ust. 2 ? 2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Pani opinii, przychód ustalony w wymieniony wyżej sposób stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia tych akcji.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ): art. 11 ust. 1 i ust. 2 ? 2b, art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 22 ust. 1 d.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), za przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a w szczególności między innymi świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2 ? 2b. Zatem wartość dopłat ( w formie subskrypcji lub innych ) dokonanych przez pracodawcę do nabywanych przez pracowników akcji stanowi przychód pracowników ze stosunku pracy, powstający w momencie dokonania dopłaty. W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami ( z zastrzeżeniem art. 14 ? 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 ) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu, podatnik może uwzględnić koszty nabycia lub objęcia w/w akcji. W myśl art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia nabytych ( nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie ) rzeczy lub praw oraz innych świadczeń, w związku z którymi stosownie do art. 11 ust. 2 ? 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określony został przychód, kosztem uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego zgodnie z wymienionym wyżej art. 11 ust. 2 ? 2b. Reasumując, w przypadku odpłatnego zbycia posiadanych przez Panią akcji, których część wartości pokrył pracodawca, kosztem uzyskania przychodu stanowić będzie kwota stanowiąca ich wartość w momencie zakupu ( to jest kwota poniesiona przez Panią oraz pokryta przez pracodawcę ).

POUCZENIENiniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 ze zm.).

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście