Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 z późn. zm.), zmieniam interpr... - Interpretacja - PDF/E/005-1-60/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.04.2004, sygn. PDF/E/005-1-60/04, Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 z późn. zm.), zmieniam interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu z dnia 12 marca 2004 r. Nr PD3/415/15/2004 udzieloną Pani Jadwidze Z. w sprawie możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym za rok 2003 wydatku na zakup lampy BIOPTRON COMP III w ramach odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne.

Co do zasady organ II instancji zgadza się ze stanowiskiem organu I instancji, iż nie przysługuje Pani odliczenie od dochodu wydatków na zakup lampy BIOPTRON COMP III, niemniej jednak z innych powodów niż te, na które powołał się ten organ.

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodu przed opodatkowaniem można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7a pkt 3 powyższej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w roku 2003, za wydatki, o których mowa w przytoczonym powyżej przepisie, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Podstawą do odliczenia tych wydatków, w myśl art. 26 ust. 7c, jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków, a także, zgodnie z art. 26 ust. 7d, posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Dodatkowo, by móc dokonać odliczenia, wydatki poniesione na zakup tego sprzętu, urządzeń czy narzędzi technicznych nie mogą być finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, ani zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków (art. 26 ust. 7b cytowanej ustawy).

Przez wydatki rehabilitacyjne należy rozumieć wydatki związane z przywracaniem w możliwie wysokim stopniu sprawności organizmu oraz przystosowaniem osoby niepełnosprawnej do czynnego udziału w życiu społecznym. Istotne jest również, aby dany przedmiot odpowiadał wymogom określonym w przepisie. Zakupiony sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne powinny charakteryzować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwiać wykonywanie czynności życiowych. Poza tym wydatek ten ma dotyczyć indywidualnego sprzętu, urządzeń, narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji. Jeśli chodzi o zakupioną przez Panią lampę Bioptron Comp III, należy nie zgodzić się z twierdzeniem organu pierwszej instancji, iż nie posiada ona cech indywidualnego przeznaczenia. Lampa ta jest bowiem przeznaczona do domowego stosowania przez pacjentów i odpowiada międzynarodowym normom przewidywanym dla urządzeń medycznych. Wspomaga i leczy ona m.in. wszelkie bóle.

Aby jednak móc dokonać odliczenia od dochodu wydatku z tytułu tego zakupu, to poza tym, że należy posiadać dowód poniesienia wydatku oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, niezbędnym jest, aby urządzenie, którego dotyczy wydatek było urządzeniem niezbędnym w rehabilitacji oraz by ułatwiało wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Z tego powodu w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym Pani niepełnosprawność winno znajdować się określenie rodzaju niepełnosprawności, które wskazywałoby na to, iż zakupione przez Panią urządzenie spełnia te warunki. Natomiast posiadane przez Panią orzeczenie stwierdza jedynie częściową niezdolność do pracy pozostałą w związku z wypadkiem w pracy. To powoduje, że nie przysługuje Pani odliczenie od dochodu wydatku na zakup lampy BIOPTRON COMP III.

Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu