Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PDI/415-31/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.04.2004, sygn. PDI/415-31/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, w odpowiedzi na pismo z dnia 30 marca 2004 r., znak FN.ŁK.3145-5/04, w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnień od podatku świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracowników, wyjaśnia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami/- w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. - wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Jak wynika zatem z ww. przepisu aby świadczenie korzystało ze zwolnienia muszą być spełnione jednocześnie następujące warunki:
-świadczenie musi mieć charakter rzeczowego,
-otrzymujący musi być pracownikiem,
-wartość świadczenia musi być sfinansowana w całości z funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
-wartość świadczenia nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 380 zł.,
-świadczenie nie może być talonem, bonem lub innym znakiem uprawniającym do wymiany ich na towary lub usługi.

Z zapytania wynika, że jednostka realizuje świadczenia rzeczowe dla pracowników / zakup biletów do kina, w którym zakład finansuje 50% ceny biletu zaś pozostały koszt pokrywa pracownik/ w całości pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Bilet do kina, zdaniem tut. organu podatkowego jest jedynie potwierdzeniem opłacenia i dowodem zakupu pewnej usługi i nie może być traktowany jako bon, talon i inny znak uprawniający do wymiany na usługę, w konsekwencji czego świadczenie rzeczowe, polegające na zakupie dla pracowników prawa do uczestniczenia w seansie filmowym, potwierdzone biletem do kina, jeżeli pochodzi z odpowiednich środków oraz spełnia dodatkowe warunki określone w wyżej przytoczonym przepisie, korzysta ze zwolnienia od podatku.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu