POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/415-3/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. PD/415-3/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące możliwości wspólnego opodatkowania małżonków w zeznaniu rocznym jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29 listopada 2001 r. zawarł Pan umowę z Kasą Mieszkaniową ..., zgodnie z którą okres oszczędzania wynosi 86 miesięcy tj. do dnia 31.12.2008 r. W związku z powyższym nabył Pan prawo do odliczenia od podatku w/w wydatków.
Z uwagi na to, że przysługujące odliczenie znacznie przewyższa sumę zaliczek pobranych przez płatnika zwrócił się Pan z zapytaniem ?czy mając prawo do odliczenia ulgi nabytej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową podatnik może skorzystać ze wspólnego opodatkowania, określonego w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z małżonką nie korzystającą wcześniej z odliczeń dot. dużej ulgi mieszkaniowej?.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w 2003 r. zawarł Pan związek małżeński, pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, a żona wcześniej nie korzystała z odliczeń tytułem ulgi mieszkaniowej.
Pana zdaniem, przysługuje Panu za 2005 r. prawo do złożenia zeznania wspólnie z małżonką.

Tut. Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z przepisami art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zmian.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 wyżej cyt. ustawy.
W związku z powyższym spełniacie Państwo warunki do wspólnego opodatkowania.
Odnośnie ulgi z tytułu oszczędności w kasie mieszkaniowej, pomimo skreślenia jej z ustawy z dniem 1 stycznia 2002 r., na mocy art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku poniesionych wydatków na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt.2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia mogą nadal z ulgi skorzystać.
Ulga ta dotyczy łącznie obojga małżonków, w związku z tym może Pan wraz z małżonką złożyć wspólne zeznanie podatkowe.
W świetle powyższego stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
? dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
? nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie