Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), o... - Interpretacja - PD.II.415/46/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.04.2004, sygn. PD.II.415/46/03, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, źródłem przychodu jest między innymi stosunek służbowy. Przychodami ze stosunku służbowego w myśl art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W treści art. 21, 52 i 52a ustawy, enumeratywnie wymieniono świadczenia pieniężne, świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia, które stanowią dochód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych. W katalogu tym, ustawodawca nie wymienił równoważnika pieniężnego wpłacanego przewodnikowi psa służbowego na jego wyżywienie ani innych świadczeń o podobnym znaczeniu. Zatem wypłacany funkcjonariuszowi Służby Więziennej równoważnik pieniężny normy wyżywienia psa, mimo iż w całości przeznaczony jest na jego wyżywienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pobrana z tego tytułu zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych może spowodować, iż kwota przeznaczona na wyżywienie psa zmniejszy się. Sytuacji takiej można uniknąć przekazując funkcjonariuszowi karmę w naturze, według normy wyżywienia psa, zgodnie z § 7 ust. 3 zarządzenia Nr 2/03 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 18 marca 2003 r.

Urząd Skarbowy w Głogowie