Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego... - Interpretacja - 1417/415/57/05/IT

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. 1417/415/57/05/IT, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 czerwca 2005r. w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych wynagrodzeń za zlecone przez Sąd usługi tłumaczy przysięgłych , biegłych sądowych oraz adwokatów z tytułu obrony z urzędu - potwierdza stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie zakwalifikowania wypłacanych z tego tytułu kwot do przychodów z działalności wykonywanej osobiście , o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i obowiązku Sądu jako płatnika do pobrania od dokonanych wypłat zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, z uwzględnieniem zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.

W zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym usług świadczonych przez osoby fizyczne na zlecenie Sądu tj. tłumaczy przysięgłych, biegłych sądowych oraz adwokatów z tytułu obrony z urzędu zastosowanie mają przepisy regulujące opodatkowanie przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Z istoty tych usług wynika, iż mogą być one wykonane na zlecenie Sądu tylko osobiście przez osoby fizyczne posiadające osobiste kwalifikacje i uprawnienia do wykonania zleconych funkcji.

W praktyce najczęściej występują przypadki, iż osoby wykonujące czynności zlecone przez Sąd, równocześnie prowadzą działalność jako podmiot gospodarczy, uzyskując przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest świadczenie usług w tym samym zakresie ; adwokat prowadzi kancelarię adwokacką, bądź wykonuje zawód w zespole adwokackim , geodeta posiadający uprawnienia biegłego równocześnie w ramach działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie wykonuje usługi geodezyjne na rzecz innych podmiotów i osób fizycznych... Jednak, fakt prowadzenia działalności gospodarczej , jak też forma w jakiej działalność ta jest prowadzona, czy też opodatkowanie świadczonych usług podatkiem VAT, nie ma wpływu na sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z tytułu osobiście świadczonych usług na zlecenie Sądu.

Należy podkreślić , iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie Sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zawłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym..., z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9. Powołany przepis nie zawiera żadnych wyłączeń dotyczących wykonywania tego samego zakresu usług w ramach działalności gospodarczej .

Zatem, niezależnie od formy wykonywania zawodu adwokata , czy też formy i zakresu prowadzonej działalności gospodarczej tłumaczy, biegłych rzeczoznawców , uzyskane przychody z tytułu osobiście wykonanych czynności zleconych przez Sąd należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest, spoczywający na Sądzie, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej regulacji płatnicy dokonując wypłaty należności z tytułu określonego w art.13 pkt 6 są obowiązani pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % , z uwzględnieniem zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust.9, tj. w wysokości 20% uzyskanego przychodu.
Z kolei na podstawie art.42 ust.1 tej ustawy , w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki. płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według siedziby płatnika . Następnie, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru- na formularzu PIT-8B.

Powyższy sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych usług wykonywanych osobiście przez osoby, którym Sąd zlecił wykonanie określonych czynności, obowiązuje niezależnie od tego, czy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynności te są opodatkowane tym podatkiem a ich wykonanie dokumentowane jest fakturą VAT , czy też nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Przedstawiając powyższe stanowisko uwzględniono stan faktyczny wskazany we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Otwocku