Zasady odliczania od podatku wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego zostały uregulowane w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. art. 27d us... - Interpretacja - PD I 413/21/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.04.2004, sygn. PD I 413/21/04, Urząd Skarbowy w Oleśnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady odliczania od podatku wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego zostały uregulowane w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z ust. 1 cytowanego wyżej art. podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1, od dochodów uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-4, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej "organizacją pożytku publicznego".
Z powołanego przepisu wynika, że ma on zastosowanie po raz pierwszy do wpłat dokonywanych od dnia 01 stycznia 2004 r. do dnia złożenia zeznania, nie później jednak niż do dnia 30 kwietnia 2004 r. Odliczenie wpłat należy dokonać od podatku należnego za rok 2003 wykazanego w zeznaniu podatkowym.
Oczywiście warunkiem odliczania jest dokonywanie wpłat na rzecz organizacji, które spełniają wymogi określone w ustawie z dnia z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873)
Do organizacji pozarządowych zalicza się niebędące jednostkami sektora finansów publicznych (w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych) i niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia. Przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego nie stosuje się do partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne, spółek działających na podstawie przepisów o kulturze fizycznej oraz - co do zasady - fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego.
Jak ustalono wg listy organizacji pożytku publicznego zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - Związek Harcerstwa Polskiego posiada cechy organizacji pożytku publicznego (nr w KRS 0000094699, data nadania cech OPP 16 luty 2004 r.).
Fakt, dokonania wpłaty na rzecz utworzonej zgodnie z odrębnymi przepisami terenowej jednostki organizacyjnej organizacji pożytku publicznego jest podstawą do dokonania zmniejszenia podatku dochodowego w myśl zapisu art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli dokonana wpłata została udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.
Mając na uwadze powyższe zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłata dokonana na konto bankowe Komendy Hufca ZHP w Oleśnicy, a nie na konto Głównej Kwatery ZHP w Warszawie, stanowi podstawę do zmniejszenia kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. w sposób przewidziany w art. 27d ustawy.
Kwotę ww. zmniejszenia należy uwzględnić w zeznaniu PIT-36 w poz. 192, natomiast w zeznaniu PIT-37 w poz. 123, jednocześnie należy zauważyć, że przy obliczaniu kwoty zmniejszenia, pomija się końcówki wyrażone w groszach.

Urząd Skarbowy w Oleśnicy