Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja poda... - Interpretacja - OG-005/77/2006/PD II/415-33/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. OG-005/77/2006/PD II/415-33/06, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2006 r. (data wpływu - 30.03.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 18.05.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wynagrodzenia żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 29.03.2006 r. (data wpływu - 30.03.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 18.05.2006 r. wynika, iż podatnik na mocy decyzji Nr 708 Ministra Obrony Narodowej z dnia 16.12.2003 r. został wyznaczony z dniem 21.01.2004 r. na stanowisko podoficera technicznego w S.H.A.P.E Mons Belgia. Następnie w związku z wejściem w życie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 179, poz. 1750) Szef Sztabu Generalnego WP dnia 16.06.2004 r. Rozkazem Nr 260/PERS/P1 z dniem 1 lipca 2004 r. ponownie wyznaczył go na stanowisko służbowe technik na okres kadencji do 30 czerwca 2007 r.

Podatnik powołując się na przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust.15, prezentuje stanowisko, iż to zwolnienie przedmiotowe jest należne również żołnierzom zawodowym wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni lub innej spółdzielni zajmującej się produkcja rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy - art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.

Na podstawie art. 21 ust. 15 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83.

Zgodnie z postanowieniami art. 21 ust. 1 pkt 83 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. i do dnia 23.08.2005 r. wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, albo zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, celnikom, policjantom i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Natomiast od dnia 24.08.2005 r. zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 83 wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, pracownikom jednostek wojskowych, jednostek policyjnych i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacone policjantom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Zastrzeżenie zawarte w art. 21 ust. 15 ustawy dotyczące nie stosowania zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 20 do wynagrodzeń za pracę osób otrzymujących świadczenia zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83 jest potwierdzeniem, że przedmiotowe zwolnienie odnosi się do przychodów z tytułów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Analiza cytowanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się również do dochodów ze stosunku służbowego żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami kraju, o ile:

  • nie uzyskują świadczeń zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy,
  • nie są członkami służby zagranicznej.

W związku z powyższym stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe pod warunkiem spełnienia w/w wymogów.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach