Postanowienie - Interpretacja - PDII/415-19/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. PDII/415-19/05, Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 03.10.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 23.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z treści wniosku złożonego w dniu 06.10.2005 r. oraz na podstawie załączonej do wniosku umowy (zawartej w dniu 18.01.2005 r.) wiadomo, że przyjęła Pani do odpłatnego użytkowania samochód osobowy w ramach umowy leasingu. Powyższa umowa spełnia następujące warunki, o których mowa w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a ponadto suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada, co najmniej wartości początkowej samochodu - będącego przedmiotem umowy.

W sytuacji opisanej powyżej opłaty, ustalone w powyższej umowie leasingu, ponoszone przez Panią - Korzystającego w podstawowym okresie umowy, z tytułu używania tego samochodu, stanowią koszt uzyskania przychodu.
Pani wątpliwość dotyczy prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej podatku od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisem art. 86 ust.7 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 01.06.2005 r., nie przysługuje Pani obniżenie kwoty podatku od towarów i usług.
W przypadku zawartej przez Panią, w dniu 18.01.2005 r., umowy leasingu samochodu osobowego kwota podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu stanowiła 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych płatności, które wynikają z zawartej umowy, nie więcej jednak niż 5000 zł, w okresie użytkowania pojazdu.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Co do zasady podatek od towarów i usług naliczony nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od tej generalnej zasady wprowadzono jednakże wyjątki.
Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych. Wyżej powołany przepis dopuszcza zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług między innymi w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy tego podatku.

W świetle powyższego, w sytuacji kiedy przyjęła Pani do odpłatnego użytkowania samochód osobowy w ramach zawartej umowy leasingu, gdy potrąciła Pani kwotę Vat-u naliczonego w 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty), innych płatności wynikających z umowy, ale do wysokości kwoty 5000 zł, po przekroczeniu tej kwoty pozostały podatek Vat naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów działalności gospodarczej. Podstawą zaliczenia tego wydatku w ciężar kosztów jest dowód dokumentujący faktyczne jego poniesienie, a więc faktura Vat.

Wyrażone przez Panią własne stanowisko w sprawie, w którym stwierdza Pani, że kosztem uzyskania przychodów działalności gospodarczej będzie podatek Vat naliczony, w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje obniżenie kwoty podatku od towarów i usług, należy uznać za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej