Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego oraz tec... - Interpretacja - PD.I-415-28-06-JB

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2006, sygn. PD.I-415-28-06-JB, Urząd Skarbowy w Mikołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego oraz technologicznego i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Poza prowadzoną działalnością gospodarczą, na podstawie podpisanych umów zlecenia, zasiada w gminnych komisjach urbanistyczno - architektonicznych. Z tego tytułu pobiera umownie określone wynagrodzenie za posiedzenia komisji. Podatniczka nie złożyła gminie oświadczenia, że wymienione usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Według stanowiska wnioskodawczyni:

  1. przychody uzyskane z tytułu zasiadania w gminnych komisjach urbanistyczno - architektonicznych zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia, o której mowa w art. 13 pkt 8 wspomnianej wcześniej ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy nie ciąży na wnioskodawczyni, tylko na płatniku wypłacającym wynagrodzenie,
  3. w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu należy wykazać przychody uzyskane z ww. tytułu w wysokości brutto.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) źródłami przychodu są przychody z działalności wykonywanej osobiście, które szczegółowo zostały określone w art. 13 tejże ustawy. Zgodnie z art. 13 pkt 6 wymienionej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 (tj. wynagrodzenia płatników z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa i wykonywania zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych), i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 (tj. z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze).

Stąd przychody uzyskiwane z tytułu zasiadania w gminnych komisjach urbanistyczno - architektonicznych należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni dotyczące tej kwestii jest nieprawidłowe.

Na gruncie prawa podatkowego nie istnieją przeszkody, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie osiągały przychody z tytułu zasiadania w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej. W myśl regulacji zawartej w art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium RP m.in. z tytułu działalności wykonywanej osobiście są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczeniu emerytalne, rentowe i chorobowe. Prowadzenie przez członków komisji działalności gospodarczej nie zwalnia płatnika z obowiązku pobrania zaliczki od wypłaconych należności. Dający taką możliwość przepis art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie tylko do przychodów, o których mowa:

  1. w art. 13 pkt 2 tej ustawy tj. do przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również do przychodów z uprawiania sportu, stypendiów sportowych przyznawanych na podstawie odrębnych przepisów oraz przychodów sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
  2. w art. 13 pkt 8 tej ustawy tj. do przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwanych wyłącznie od: osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej; właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Natomiast przychody z tytułu zasiadania w gminnych komisjach zostały przez ustawodawcę wymienione w przepisie art. 13 pkt 6 tej ustawy. Stąd na podatniku nie spoczywa obowiązek wpłacania zaliczki od otrzymanych należności z tytułu zasiadania w komisji urbanistyczno - architektonicznej.

W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni dotyczące tej tematyki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami m.in. z działalności wykonywanej osobiście są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia tj. w 2005 r. i 2006 r. do dnia wydania postanowienia.

Według art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Mikołowie