Dodany od 1 maja 2004 roku przepis art. 21 ust. 1 pkt 23b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 20... - Interpretacja - DP-423-5/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. DP-423-5/04, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dodany od 1 maja 2004 roku przepis art. 21 ust. 1 pkt 23b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) stwierdza wyraźnie, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, na potrzeby zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jest wolny od podatku wyłącznie w sytuacji, gdy obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznawania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 20. 04. 2004 roku opublikowana w Dz. U. Nr 93, poz. 894 spowodowała, że zwolnieniem objęte są kwoty zwracane pracownikom za używanie ich prywatnych samochodów ale pod warunkiem, że "inne ustawy" przewidują wprost obowiązek ponoszenia tych kosztów przez pracodawcę albo możliwość przyznania prawa do ich zwrotu. Prawo takie - na mocy art. 46a ustawy o lasach - może być przyznane pracownikom Służby Leśnej, a na mocy art. 6a ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" także listonoszom. W tych dwóch przypadkach przepisy mówią o możliwości przyznawania prawa do zwrotu pracownikom tych wydatków.

Przywołana przez pytającego ustawa o transporcie drogowym w art. 34a przewiduje jedynie możliwość zawarcia umowy cywilnoprawnej z pracownikiem, na podstawie której może być używany, do celów służbowych, samochód pracownika. Przepis ten nie przewiduje jednak obowiązku ani możliwości zwrotu kosztów z tym związanych. A zatem zwracane pracownikom Spółdzielni koszty używania ich samochodów do celów służbowych w jazdach lokalnych, nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady