W oparciu o okoliczności przedstawione w przedmiotowym wniosku ustalono następujący stan faktyczny: Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest związ... - Interpretacja - PD-III/415-7/13/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.06.2004, sygn. PD-III/415-7/13/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W oparciu o okoliczności przedstawione w przedmiotowym wniosku ustalono następujący stan faktyczny: Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest związkiem, którego działalność oparta jest na pracy społecznej ogółu członków, a wydatki związane z działalnością pokrywane są ze składek członkowskich. Związek ten nie otrzymuje żadnych dotacji budżetowych, utrzymuje się jedynie ze składek członkowskich. Raz w roku po zatwierdzeniu bilansu aktyw związku otrzymuje nagrody, są to kwoty w granicach od 50 zł do 200 zł. Nagrody te - wypłacane ze środków związku - są rekompensatą za aktywność i społeczne działanie członków związku.

Wobec powyższego wnioskodawca pyta, czy istnieje możliwość wypłacenia tychże nagród w pełnej wysokości, bez opodatkowania. Jednocześnie zadaje pytanie, czy wartość tych nagród przyznanych w formie paczek żywnościowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy wypłacone członkom związku nagrody pieniężne, jak i wartość nagród rzeczowych, nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że członkowie związku za aktywność i społeczne działanie otrzymują nagrody pieniężne jak i rzeczowe.

W art. 21 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będącym katalogiem zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego, nie wymieniono tego rodzaju nagród, a zatem nagrody te podlegają opodatkowaniu.

Źródła przychodów określone zostały w art. 10 ust. 1 w/w ustawy podatkowej - zaliczono tu również inne źródła ( art. 10 ust. 1 pkt 9 ). W myśl art. 20 ust. 1 za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Nagrody pieniężne lub rzeczowe stanowić będą dla członka związku przychód z innych źródeł, o którym mowa w powołanym art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie informuje się, że obowiązek opodatkowania przychodów (dochodów) z innych źródeł spoczywa na podatniku w zeznaniu podatkowym. Natomiast osoba, która dokonuje wypłat należności lub świadczeń określonych w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od których nie jest obowiązana pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, winna - stosownie do postanowień art. 42a tej ustawy - sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów ( PIT-8C ) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że przedmiotowe nagrody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu