Stosownie do art. 21 ust.1 pkt 3 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000, Nr 14, poz.176 z... - Interpretacja - POI-415/3/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.04.2004, sygn. POI-415/3/04, Urząd Skarbowy w Międzychodzie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 21 ust.1 pkt 3 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000, Nr 14, poz.176 z późn.zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Zgodnie z przytoczonym przepisem pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia, które stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dlatego słusznie pracodawca potrącił podatek od wypłaconego odszkodowania.

Artykuł 361§ 1 Kodeksu pracy stanowi, że jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, albo z innych przyczyn nie dotyczących pracowników, pracodawca może w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Inoracja udzielona w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Międzychodzie