Z przedstawiongo stanu faktycznego wynika, że w 2002 podatnik zawarł umowę pożyczki z obywatelem Niemiec, na podstawie której w bieżącym roku uzyskał ... - Interpretacja - PDII/411/I/43/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.06.2004, sygn. PDII/411/I/43/2004, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawiongo stanu faktycznego wynika, że w 2002 podatnik zawarł umowę pożyczki z obywatelem Niemiec, na podstawie której w bieżącym roku uzyskał dochód w wysokości 3000 euro.

Zgodnie z art. 11 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm.) odsetki które pochodzą z jednego Umawiającego się Państwa (Niemcy) i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (Polska), mogą być opodatkowane tylko w tym drugim państwie (czyli w Polsce). Odsetki od pożyczek w myśl art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowią źródło uzyskiwanych przychodów i zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów z odsetek od pożyczek pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Przytoczona wyżej umowa pożyczki zawarta jest z osobą fizyczną - zagraniczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu polskich przepisów. Status osoby jako prowadzącej działalność gospodarczą wynika z ustawy z dnia 19.11.1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.), która określa zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie art. 7 ust. 1 i 2 ww. ustawy przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Ze względu na fakt, iż przytoczony wyżej pożyczkobiorca nie spełnia warunków do traktowania go jako prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu polskich przepisów, w związku z tym w tym przypadku dla opodatkowania ww. dochodu zastosowanie ma art. 45 ust. 1 i 3 ww. ustawy o podatku dochodowym, w myśl którego dochód z odsetek od pożyczek, jeżeli pożyczkobiorca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy wykazać w zeznaniu o wysokości dochodu uzyskanego w 2004 r. w składanym w terminie do 30 kwietnia 2005 r. Nadmienia się przy tym, że zgodnie z brzmieniem art. 11 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut, jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Odnośnie zapytania dot. przepisów UE regulujących kwestie opodatkowania dochodu z odsetek od pożyczek informuje się, że w zakresie przepisów podatkowych nie funkcjonuje w UE unia podatkowa. A przytoczona wyżej umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie ww. dochodu z odsetek od pożyczek odsyła do przepisów tego Umawiającego się Państwa, w którym pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (tj. Polska). Ww. umowa oparta jest o Konwencję wiedeńską o prawie traktatów, której stroną są m. in. państwa należące do UE.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach