Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1,a... - Interpretacja - US.IV-415/9/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.06.2006, sygn. US.IV-415/9/2006, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1,art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2006 r. (data wpływu do tut. organu 22.03.2006 r.), uzupełniony pismem w dniu 18.05.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w pani indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 22.03.2006 r. wpłynął do tut. organu pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W dniu 18.05.2006 r. wniosek został uzupełniony. Opisany przez panią stan faktyczny dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pyta pani czy składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-38) może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatek na przyłączenie do Internetu, miesięczne opłaty za Internet oraz zakup komputera przenośnego. Poniesione wydatki służą do korzystania z internetowego rachunku w biurze maklerskim, do składania zleceń przez Internet, a także do śledzenia bieżących notowań giełdowych przez Internet. Pani zdaniem wydatki te powinny stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż są konieczne do uzyskania dochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Aby zatem określony wydatek z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika,
  • celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
  • wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Opłata za przyłączenie Internetu oraz opłaty miesięczne za korzystanie z Internetu, w tym również zakup komputera przenośnego nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy, jako te, które nie uważa się za koszt uzyskania przychodu. Natomiast celem ich poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów. W odniesieniu do Internetu czy komputera, posiadających szerokie zastosowanie i rożne możliwości wykorzystania nie jest możliwe potwierdzenie, że użytkowanie ich dotyczy wyłącznie korzystania dla potrzeb obrotu papierami wartościowymi. Dlatego nie można wydatków tych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Mielcu