P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDF-3/415-62/05/BA/2

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. PDF-3/415-62/05/BA/2, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana pisma z dnia 07.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącego opodatkowania dywidendy wypłaconej przez francuską Spółkę X na rzecz Funduszu Inwestycyjnego, która nie podlega dalszej redystrybucji dla posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszu, ale jest reinwestowana przez Fundusz w dodatkowe akcje Spółki X uznaje, że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan uczestnikiem programu prywatyzacji francuskiej spółki X (w skrócie ...) z siedzibą w ... Program ten przewiduje cztery formuły nabycia akcji ... tj. ..., ...,... , ...oraz ... W ramach programu prywatyzacji i zgodnie z jego zasadami nie będąc pracownikiem X kupił Pan ze zniżką w stosunku do ceny oferowanej od francuskiego Skarbu Państwa akcje X w ramach formuł ... i ... Dodatkowo otrzyma Pan akcje X zwane akcjami bezpłatnymi, które bezpośrednio po nabyciu zostaną przez Pana wniesione do funduszu inwestycyjnego utworzonego we Francji. W zamian za wniesione do Funduszu akcje X otrzyma Pan pewną liczbę jednostek uczestnictwa w Funduszu, odpowiadającą liczbie wniesionych przez Pana akcji. Jednostki uczestnictwa w Funduszu są niezbywalne przed upływem 5 letniego terminu od dnia ich nabycia (tzw. okres zablokowania).

W okresie zablokowania spółka X będzie wypłacać dywidendę, która zostanie bezpośrednio przekazana do Funduszu celem dalszego zainwestowania w kolejne akcje X. poprzez dodatkową emisję przez Fundusz nowych jednostek uczestnictwa, bądź też wzrost wartości już posiadanych przez Pana jednostek uczestnictwa. Po okresie zablokowania w przypadku wystąpienia do Funduszu o umorzenie jednostek uczestnictwa Fundusz będzie zobowiązany do odpłatnego nabycia Pana jednostek uczestnictwa w zamian za wypłatę gotówkową.

Stanowisko podatnika:
"Dywidenda wypłacona przez X na rzecz Funduszu nie stanowi przychodu dla uczestników Funduszu, a zatem nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Uczestnicy Funduszu osiągają jedynie przychód w postaci nowych jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez Fundusz w wyniku reinwestycji otrzymanej przez Fundusz dywidendy w nowe akcje X.
Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza się co następuje:
Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 w/w ustawy dywidenda przekazana przez Spółkę ... do Funduszu, który nie wyemituje nowych jednostek uczestnictwa na Pana rzecz, gdyż stanowi ona przychód Funduszu, a nie posiadacza jednostek uczestnictwa Funduszu.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. W sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176 ze zm.).

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto