Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), u... - Interpretacja - US.III-415/14/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.06.2004, sygn. US.III-415/14/04, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w odpowiedzi na zapytania podatnika zawarte w piśmie z dnia 5.05.2004 r. dotyczące skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości, tj. budynku i działki wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej oraz budynku i działki niewykorzystywanych w działalności gospodarczej:

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia majątku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia środka trwałego, natomiast określa w art. 22a, które ze środków trwałych podlegają amortyzacji (m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębna własnością), a w art. 22c, które środki trwałe oraz wartości niematerialne lub prawne amortyzacji nie podlegają (m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów). Pojęcie środka trwałego jest sprecyzowane w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), który stanowi, że środkami trwałymi są m.in. nieruchomości - w tym grunty, budowle i budynki.

W tym stanie rzeczy nie podlega wątpliwości, że zarówno budynki, jak i grunty wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej stanowią środki trwałe, które powinny figurować w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a ich odpłatne zbycie stanowi przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w cyt. wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy. Sposób ustalania kosztów uzyskania tego przychodu określa art. 23 ust. 1 pkt 1, który stanowi, że wydatki na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż ww. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość środków trwałych

zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą wymienionych w cyt. art. 14 ust. 2 pkt 1 bez względu na czas ich poniesienia. Stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia przedmiotowych środków trwałych jest różnica miedzy przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych (w przypadku amortyzowania budynku), o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy dokonanych od tych środków.

Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia ww. środków trwałych opodatkuje pan podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg wybranej przez pana stawki 19-procnetowej określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie podlega zwolnieniu od opodatkowania, jak pan zaznaczył w swoim stanowisku.

Odnośnie drugiej części pana zapytania dotyczącej skutków zbycia budynku oraz działki stanowiących współwłasność pana i małżonki, które zostały nabyte w 1994 r. i nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej przez pana lub współmałżonkę należy stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji uzyskany przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na art. 10 ust. 1 pkt 8, który stanowi, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomościach, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W tej części pana stanowisko jest słuszne.

Urząd Skarbowy w Mielcu