W związku z zapytaniem skierowanym do tutejszego organu podatkowego dnia 02.02.2004 r. (nadanego dnia 30.01.2004 r.) sprecyzowanego w dniu 12.02.2004 ... - Interpretacja - US/PD/415-4/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2004, sygn. US/PD/415-4/2004, Urząd Skarbowy w Braniewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z zapytaniem skierowanym do tutejszego organu podatkowego dnia 02.02.2004 r. (nadanego dnia 30.01.2004 r.) sprecyzowanego w dniu 12.02.2004 r. w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Braniewie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa informuje, co następuje.

W zapytaniu przedstawiono wątpliwość prawną dotyczącą kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych pożyczki mieszkaniowej udzielanej pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Płatnik w związku z tym sformułował następujące pytania:

  1. Czy uchylenie art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza konieczność pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od w/w pożyczki mieszkaniowej?
  2. Czy pożyczka mieszkaniowa z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uznawana jest za pomoc finansową na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych?

Szkoła Podstawowa w piśmie wskazuje, iż pracownikowi będzie udzielona zwrotna oprocentowana pożyczka mieszkaniowa z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, która będzie spłacana w miesięcznych ratach.

Zdaniem wnioskodawcy pożyczka mieszkaniowa spłacana przez pracowników w miesięcznych ratach, oprocentowana według Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie jest przeznaczona na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych lecz na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego. W związku z tym nie powinna być opodatkowana.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę pożyczki dający zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Zatem zwrotna i oprocentowana pożyczka na cele mieszkaniowe wypłacana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przychodem u pożyczkobiorcy i co za tym idzie nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Do 31 grudnia 2003 roku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, wolne od podatku dochodowego są kwoty pomocy finansowej ze środków pomocy społecznej i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wypłacone na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych. Zwolnienie to poprzez uchylenie tego artykułu w 2004 roku już nie obowiązuje.

Jednakże w przedmiotowej sprawie nie zachodzi przypadek wymieniony w art. 21 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy on pomocy finansowej na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych, a nie jak podaje pytający, oprocentowanych, zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe.

Zatem słuszny pogląd wyraził wnioskodawca, iż pożyczka mieszkaniowa spłacana przez pracowników w miesięcznych ratach, oprocentowana wg Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe jest wolna od podatku dochodowego.

Urząd Skarbowy w Braniewie