W odpowiedzi na pismo z dnia 12.01.2004 r. w sprawie sposobu opodatkowania odsetek od dywidend wypłaconych po terminie, w świetle ustawy z dnia 26 li... - Interpretacja - OG-005/7/PDI/3/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.02.2004, sygn. OG-005/7/PDI/3/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 12.01.2004 r. w sprawie sposobu opodatkowania odsetek od dywidend wypłaconych po terminie, w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, co następuje.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wymienia się między innymi jako źródło przychodu przychody z kapitałów pieniężnych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 wyżej powołanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Analiza powyższej definicji wskazuje, że ustawodawca uzależnił zaliczenie określonej należności do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od faktu powstania obowiązku ich wypłaty na skutek bycia przez podatnika udziałowcem osoby prawnej. Jeżeli więc podatnikowi zostanie wypłacona przez osobę prawną należność tylko, dlatego, że jest jej udziałowcem, to należność ta powinna być zaliczona do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Od tego przychodu w myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Prawo żądania odsetek za zwłokę w związku z opóźnieniem wypłaty dywidendy wynika z art. 481 Kodeksu cywilnego - przewiduje on prawo pobierania odsetek w razie uchybienia przez dłużnika terminowi spełnienia świadczenia pieniężnego. Odsetki te są świadczeniem ubocznym w stosunku do długu podstawowego, którym jest należna dywidenda. Podstawą ich wypłaty w przypadku opóźnionej dywidendy nie jest tytuł prawny w postaci udziałów (akcji) stanowiących kapitał osób prawnych, lecz opóźnienie w terminowej wypłacie świadczenia. Taki charakter odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy przesądza o konieczności wyłączenia ich ze źródła przychodów, jakim jest udział w zyskach osób prawnych.

Przychody z tytułu odsetek za zwłokę kwalifikować należy do przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do tzw. "innych źródeł". Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera odrębnej definicji "przychodów z innych źródeł". Przychody z innych źródeł stanowią katalog otwarty, co oznacza, że przy braku podstaw do zaliczenia danego rodzaju przychodu do źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8, będzie on zaliczany do "przychodów z innych źródeł".

Przedmiotowe odsetki opodatkowane będą według zasad ogólnych. Na osobie prawnej dokonującej wypłaty dywidendy nie ciąży obowiązek poboru podatku - brak podstawy prawnej do odprowadzania od nich w trakcie roku zaliczek na podatek. Należności te wypłacane są, więc bez pomniejszania o obciążenia podatkowe, otrzymujący odsetki udziałowiec winien wykazać je jako dochody z innych źródeł dopiero w zeznaniu rocznym.

Na płatniku ciąży obowiązek sporządzenia po zakończonym roku w trzech egzemplarzach informacji o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach (wzór PIT-8C) i przekazania jednego egzemplarza podatnikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach