Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (forma prowadzenia działalności - spółka jawna, ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych -... - Interpretacja - PDF/415-0004/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.02.2004, sygn. PDF/415-0004/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (forma prowadzenia działalności - spółka jawna, ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych - księgi rachunkowe) otrzymuje przychody w walucie obcej (EURO) z tytułu eksportu towarów; również zapłata za import towarów i surowców jest dokonywana ze środków zgromadzonych na koncie dewizowym przedsiębiorstwa, pochodzących z eksportu. W związku z tendencjami wzrostowymi kursu EURO w ciągu roku 2003, cyt. "... celem uaktualnienia stanu konta walutowego wyrażonego w złotych kilkakrotnie dokonywaliśmy jego waloryzacji (...). Powstałe różnice dodatnie z tego tytułu księgowaliśmy na przychody finansowe wliczając je do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym".

Sposób ujmowania w księgach rachunkowych w trakcie roku obrotowego oraz wyceny na dzień bilansowy składników aktywów ( i pasywów ) wyrażonych w walutach obcych jest regulowany ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) - vide: art. 30 tej ustawy. Jednakże różnice kursowe powstałe na moment wyceny bilansowej są tzw. "różnicami niezrealizowanymi" i dlatego nie mogą stanowić kategorii przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przychodami dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych są wyłącznie różnice bilansujące dokonane rozliczenia rachunkowe.

Dla wyliczenia przychodów z tytułu różnic kursowych w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 14 ust. 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym:

"Przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych z działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank z którego usług korzystał podatnik".

Z analizy ww. przepisu wynika, że przychód z tytułu różnic kursowych od własnych środków podatnika może wystąpić tylko w sytuacji faktycznego otrzymania przychodu (podjęcia przez podatnika waluty).

Fakt przechowywania środków w walutach obcych i związane z tym zmniejszenie bądź zwiększenie ich wartości w wyniku zmian kursów waluty obcej w relacji do złotego nie kreuje u podatnika przychodu w ujęciu podatkowym (jest to przychód dla celów bilansowych).

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej