W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 6 lutego 2004 r. w sprawie uwzględnienia w rocznym zeznaniu podatkowym dochodów wykazanych w sporządzonej przez pła... - Interpretacja - PO-415-8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.03.2004, sygn. PO-415-8/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 6 lutego 2004 r. w sprawie uwzględnienia w rocznym zeznaniu podatkowym dochodów wykazanych w sporządzonej przez płatnika informacji PIT-11 za 2003 r., Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacją podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Stosownie do art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z powyższej ogólnej definicji przychodów, mającej zastosowanie również do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, wynika, iż o powstaniu u podatnika przychodu z tego tytułu w danym roku kalendarzowym przesądzają dwie przesłanki tj.:
- otrzymanie przez podatnika pieniędzy,
- postawienie pieniędzy do dyspozycji podatnika.

Jedynie w przypadku świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń obowiązuje zasada, według której obowiązek uwzględniania ich wartości w przychodach powstaje dopiero w momencie faktycznego ich otrzymania przez podatnika. Zatem w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postawienie pieniędzy do dyspozycji podatnika (np. w kasie firmy) wywiera taki sam skutek podatkowy, jak ich faktyczne otrzymanie.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

W związku z tym, jeżeli przychody wykazane przez płatnika w informacji PIT-11 nie zostały przez Panią otrzymane lub postawione do Pani dyspozycji, nie powinny mieć odzwierciedlenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że obowiązek sporządzania dla podatników informacji o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy wynika z art. 39 ust. 1 i ust. 2 wyżej powołanej ustawy.

Zgodnie z tym przepisem - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym (lub do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrana została ostatnia zaliczka), płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33 - 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu oraz potraconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, a także należnego i pobranego podatku, sporządzone według ustalonego wzoru.

Informacja PIT-11 o uzyskanych przez podatnika dochodach i pobranych zaliczkach stanowi zatem formę dokumentu, na podstawie którego podatnik dokonuje rocznego obliczenia podatku, a urzędowi skarbowemu umożliwia jego weryfikację. W związku z tym, udzielnie jednoznacznej odpowiedzi na Pani zapytanie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, przez właściwy dla płatnika urząd skarbowy, celem sprawdzenia prawidłowości danych wykazanych w informacji.

W powyższej sprawie Naczelnik tut. Urzędu w dniu 17.02.2004 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście. Po uzyskaniu informacji w tym zakresie, Naczelnik tut. Urzędu udzieli, w trybie niezwłocznym, informacji na ten temat.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie