Wnioskodawca prowadzi od 2002 roku pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie nauczania języka angielskiego. W związku z rozszerzeniem w 2004 ro... - Interpretacja - PD/415-7/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. PD/415-7/05, Urząd Skarbowy w Kościanie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca prowadzi od 2002 roku pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie nauczania języka angielskiego. W związku z rozszerzeniem w 2004 roku zakresu prowadzenia działalności gospodarczej o tłumaczenia, wnioskodawca rozpoczął studia podyplomowe na kierunku studium przekładu. Studia obejmują zagadnienia tłumaczeń prawniczych, biznesu, tłumaczeń technicznych oraz przysięgłych. Wnioskodawca posiada dokument potwierdzający poniesienie wydatku.

Zdaniem wnioskodawcy opłata za studium - jako wydatek zmierzający ku podniesieniu kwalifikacji zawodowych - może stanowić koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższej definicji wynika, że niezależnie od rodzaju poniesionego wydatku ustawodawca zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu oraz nie został wyłączony z kosztów na podstawie art. 23 ww. ustawy.

Ciężar udowodnienia celowości poniesionego wydatku spoczywa na podatniku, ponieważ to on wywodzi dla siebie korzystne skutki prawne w postaci zarachowania w ciężar kosztów poniesionych wydatków. Warunkiem niezbędnym do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu jest również, aby wydatek ten pozostawał w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu. Zatem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszonym kosztem a osiąganym przychodem. Przy podejmowaniu decyzji o zaliczeniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu istotnym jest także, aby był on faktycznie poniesiony, związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i dodatkowo prawidłowo udokumentowany. Zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest więc od wielu okoliczności, a przede wszystkim zaś od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż wydatek za studia podyplomowe na kierunku studium przekładu został faktycznie poniesiony, został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Kościanie