Podatnik wnioskiem zwrócił się do Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, pr... - Interpretacja - PDIII/415/IP/9/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.05.2005, sygn. PDIII/415/IP/9/05, Urząd Skarbowy w Koninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik wnioskiem zwrócił się do Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawiając w nim następujący stan faktyczny: W roku 2004r. podatnik dokonał sprzedaży części akcji zakupionych w tym samym roku. Na zakup akcji zaciągnięty został kredyt w Banku. Od zaciągniętego na zakup akcji kredytu podatnik uiścił prowizję oraz w roku 2004 dokonał spłaty odsetek kredytowych w pełnej wysokości.

Wobec czego wnioskodawca pyta:"Czy do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży części akcji zakupionych w roku 2004 zalicza pobraną prowizję od udzielonego na zakup wszystkich akcji kredytu oraz spłatę odsetek od całego kredytu, czy też procentowo do ilości sprzedanych w roku 2004 akcji ?"

Podatnik stoi na stanowisku, że skoro poniósł koszty w całości w roku 2004, to w tym samym roku winien je w całości odliczyć od przychodu z tytułu częściowo sprzedanych akcji.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny zajętego przez podatnika stanowiska, informuje:

W myśl przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) cyt. wyżej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z: a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. W myśl art. 22 ust. 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust.5 i 6 (tj. podatników prowadzących księgi rachunkowe lub podatkowe księgi przychodów i rozchodów) są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Natomiast przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy określa, iż za koszty uzyskania nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Z powyższego wynika, że wydatki na nabycie akcji, a więc wydatki stanowiące cenę zakupu, prowizję biura maklerskiego itp., tj. wydatki bezpośrednio związane z nabyciem, bez których nie byłoby możliwe nabycie akcji- dopiero przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji stanowią koszty uzyskania przychodu. Odsetki oraz prowizja od kredytu zaciągniętego i wykorzystanego na zakup akcji nie stanowią wydatków na nabycie akcji. Nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu. Zatem wydatki poniesione z tytułu zapłaconych odsetek oraz prowizji od kredytu zaciągniętego i wykorzystanego w całości na zakup akcji, stanowią koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji na podstawie art. 22 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jako wydatki związane z uzyskanym przychodem z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 4 i art. 23 pkt 32 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapłacone odsetki oraz prowizja od kredytu zaciągniętego i wykorzystanego w całości na zakup akcji stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty, w więc w roku podatkowym w którym zostały poniesione.

Zatem przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży części akcji w roku 2004 koszt uzyskania przychodu z tego źródła, poza wydatkami na nabycie sprzedanych akcji, stanowią zapłacone w roku 2004 odsetki oraz prowizja od kredytu zaciągniętego i wykorzystanego na zakup akcji.

Przedstawione przez podatnika stanowisko uznaje się więc za prawidłowe.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Pana według stanu prawnego obowiązującego w roku 2004 w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Koninie