POSTANOWIENIE - Interpretacja - PF/415-26/I/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. PF/415-26/I/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. / po rozpatrzeniu wniosku Pani ... z dnia 18.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przeznaczenia środków uzyskanych z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z pisemną prośbą o udzielenie informacji dotyczącej sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od chwili jego nabycia wraz ze znajdującym się w nim wyposażeniem, którego cena zostanie wyszczególniona w odrębnym aneksie do umowy. Dnia 22.03.2005 r. oraz 29.03.2005 r. podatnik uzupełnił wniosek podając podstawę prawną oraz przedstawił stanowisko własne w przedmiotowej sprawie. Z treści pisma wynika, że podatnik zamierza zbyć lokal będący jego własnością wraz z wyposażeniem.

Zgodnie z zapisem art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian. / opodatkowaniu podlega przychód uzyskany z tytułu sprzedaży :

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego gruntów,

  4. jeżeli odpłatne zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z literalnego brzmienia treści przytoczonego powyżej przepisu wynika, iż przedmiotem opodatkowania objęta jest jedynie zbywana nieruchomość. Natomiast znajdujące się w danym lokalu wyposażenie stanowić będzie odrębny przedmiot sprzedaży opodatkowany na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. " d " ustawy tj. " innych rzeczy " - jeżeli ich zbycie nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od kończ miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Ponadto w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości ( przy zachowaniu formy art. 158 Kodeksu cywilnego ) zasadnym byłoby określenie poszczególnych wartości tj. samego lokalu mieszkalnego jak i znajdującego się w nim wyposażenia.

Natomiast zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. " a " ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. " a - c " w części wydatkowanej na nabycie w kraju nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej :
budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa do wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, na nabycie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego .

Ponadto informuje się, iż podatek od dochodu, o którym mowa w ust. 1 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. " a " ustawy.

Reasumując powyższe zdaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku przedstawione przez Panią stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku