W odpowiedzi na pismo z dnia 07. 01.2004 r. (data wpływu 09.01.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dni... - Interpretacja - PD-1/415/7/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.01.2004, sygn. PD-1/415/7/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 07. 01.2004 r. (data wpływu 09.01.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 4, 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. U podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Zasada określona w ust. 5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego. Możliwość obciążania kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego kosztami jeszcze faktycznie nie poniesionymi jest dla podatnika prawem korzystnym, bowiem wpływa w wymierny sposób na zmniejszenie zobowiązania podatkowego za dany rok podatkowy. Stosując taką metodę księgowania i czerpiąc korzyści z takiej możliwości, musi się Pani jednak liczyć z tym, że ciężar dowodowy, zarówno jeśli chodzi o celowość takiego kosztu jak i jego związek z przychodami danego roku podatkowego, a także o możliwość potrącenia takiego kosztu, leży po Pani stronie.

Jednocześnie zauważa się, że raz przyjęta metoda ewidencji kosztów powinna być stosowana konsekwentnie w stosunku do wszystkich kosztów, a nie tylko ich wybranych pozycji.
Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze