POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD3.1-415-7/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PD3.1-415-7/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... zam. ... z dnia 7 marca 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

uznać stanowisko Podatnika, iż dochody z działalności zarejestrowanej w Niemczech z tytułu usług rolniczych świadczonych na rzecz gospodarstwa rolnego należy wykazać w zeznaniu rocznym dla potrzeb ustalenia stopy procentowej, za prawidłowe, natomiast że ww. dochód pomniejszyć należy o równowartość 30 diet wolnych od podatku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego w dniu 10 marca 2005 r. wniosku wynika, że od 1.09.2003 r. prowadzi Pan w Polsce działalność gospodarczą w zakresie handlu, a od m-ca sierpnia 2004 r. świadczy Pan usługi rolnicze na rzecz gospodarstwa rolnego w Niemczech.

Wnioskodawca stwierdza, że dochód osiągnięty w Niemczech pomniejszony o równowartość 30 diet wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wykazać w zeznaniu rocznym dla potrzeb ustalenia stopy procentowej.

Tut. organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy wyżej cyt. artykułu stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a cyt. wyżej ustawy).

W dniu 14 maja 2003 r. w Berlinie podpisana została polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Na podstawie ww. umowy do dochodów uzyskanych w Niemczech ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.

Zgodnie z zasadą wyłączenia z progresją w państwie siedziby podatnika dochody osiągane w drugim państwie nie są opodatkowane, uwzględniane są jednak przy obliczeniu stawki podatku jakim opodatkowane są dochody osiągnięte wyłącznie w państwie siedziby.

Zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik o którym mowa w art. 3 ust. 1 oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1
  2. ustala się stopę procentową od podatku do tak obliczonej sumy dochodów
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując, uzyskane przez Pana dochody z działalności w zakresie usług rolniczych na terenie Niemiec nie są opodatkowane w kraju, uwzględniane są jednak (w rozliczeniu rocznym) przy ustalaniu stopy procentowej dla dochodów krajowych.

Nadmienia się, że dochód osiągnięty w Niemczech nie pomniejsza się o równowartość 30 diet, gdyż przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie dochodów ze stosunku pracy z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy